gdzie pochowano platona

Gdzie pochowano Platona? Wiemy dzięki AI

Dzięki AI udało się odczytać zwęglony po erupcji Wezuwiusza zwój. Wiemy, gdzie pochowano Platona

Udało się rozszyfrować zwęglony po erupcji Wezuwiusza zwój z Herkulanum. Dzięki niemu wiemy, gdzie pochowano Platona, greckiego filozofa. Wiadomo było, że został pochowany w Akademii Ateńskiej – teraz znamy więcej szczegółów.

Consiglio Nazionale delle Ricerche podaje, że odzyskano 30% tekstu zwoju z Herkulanum, czyli ponad 1000 wyrazów. Ów zwój zawiera Historię Akademii Filodema z Gadary (110-40 p.n.e.). Udało się to dzięki zastosowaniu nowatorskich metodologii badawczych stosowanych w ramach projektu „GreekSchools”.

Projekt ten otrzymał dofinansowanie ERBN (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych) w wysokości 2 498 356 euro. Rozpoczął się w 2021 roku, trwał 5 lat i 8 miesięcy. Jest koordynowany przez Graziano Ranocchia we współpracy z Instytutem Nauk o Dziedzictwie Kulturowym (Cnr-ISPC) i Instytutem Lingwistyki Komputerowej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych oraz Biblioteką Narodową w Neapolu.

To właśnie w tej Bibliotece, znajduje się zwój papirus, spalony po erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Projekt, oprócz zbadania stanu zachowania tych artefaktów, ma na celu wydanie zaktualizowanej edycji – dzięki zastosowaniu technik obrazowania i metod filologicznych – Przeglądu Filozofów Filodemosa, najstarszej historii filozofii greckiej. Częścią niej jest Historia Akademii, która zawiera wiele ekskluzywnych informacji o Platonie i rozwoju Akademii pod rządami jego następców.

W porównaniu z poprzednimi wydaniami mamy do czynienia z niemal radykalnie zmienionym tekstem, który zawiera szereg nowych i konkretnych faktów dotyczących różnych filozofów akademickich. Dzięki nowemu wydaniu i jego kontekstualizacji uczeni doszli do nieoczekiwanych wniosków o interdyscyplinarnym zakresie filozofii starożytnej, biografii i literatury greckiej oraz historii książki,

– powiedział  Graziano Ranocchia.

Niektóre poprzednie integracje zostały zastąpione, niektóre wcześniej fragmentaryczne fragmenty zostały zintegrowane lub ponownie przeczytane. Powiększenie tekstu odpowiada w przybliżeniu odkryciu dziesięciu nowych fragmentów średniej wielkości papirusu. Nowe odczytania często czerpią z nowych i konkretnych faktów na temat Akademii Platońskiej, literatury hellenistycznej, Filodema z Gadary i historii starożytnej w ogóle

– przekazał Kilian Fleischer, redaktor projektu GreekSchools.

Dzięki rozszyfrowaniu zwęglonego zwoju wiemy, że Platon został pochowany w zarezerwowanym dla niego ogrodzie (prywatnym terenie przeznaczonym dla szkoły platońskiej) Akademii Ateńskiej, w pobliżu tzw. Museion, czyli świętego sanktuarium Muz.

Do tej pory wiadomo było jedynie, że został pochowany w Akademii. Z wypowiedzi tego samego filozofa wynika, że został sprzedany jako niewolnik na wyspie Egina już w 404 roku p.n.e., kiedy Spartanie podbili wyspę lub w 399 roku p.n.e., zaraz po śmierci Sokratesa.

Do tej pory uważano, że Platon został sprzedany w niewolę w 387 roku p.n.e. podczas pobytu na Sycylii na dworze Dionizego I z Syrakuz. W innym fragmencie, w dialogu między postaciami, Platon wyraża się z pogardą o zdolnościach muzycznych i rytmicznych barbarzyńskiego muzyka z Tracji.

Projekt GreekSchools ma również na celu opracowanie metod badania manuskryptów poprzez zastosowanie najbardziej zaawansowanych dostępnych obecnie technik obrazowania diagnostycznego (obrazowanie optyczne w podczerwieni i ultrafiolecie, obrazowanie molekularne i elementarne, obrazowanie termiczne, tomografia, cyfrowa mikroskopia optyczna itp.)

wyjaśniła Costanza Miliani z Cnr-Ispc.

Pracownicy tego Instytutu, Cnr-Scitec i innych europejskich ośrodków badawczych, korzystając z mobilnych instrumentów platformy Molab należącej do europejskiej infrastruktury badawczej Heritage E-RIHS, stosują nieinwazyjne techniki do papirusów opistograficznych i warstwowych w celu odczytania tekstu niedostępnego na odwrocie lub ukrytego w wielu warstwach.


Źródło: cnr.it

Fot. Akademia Platona, mozaika, źródło: Jebulon

Comments are closed.