Warna

Warna – co warto zobaczyć?

Warna: krótka historia, zwiedzanie, informacje turystyczne

Warna jest miastem o wyjątkowej i niespotykanej nigdzie indziej atmosferze, która co roku w sezonie letnim przyciąga tłumy turystów zmęczonych plażowaniem w kurortach. Żeby odczuć niezwykły klimat tzw. „morskiej stolicy”, trzeba powłóczyć się jej ulicami: wypić kawę ze wszechobecnych automatów, kupić słodkiego arbuza na straganie i posłuchać okrzyków glarusów, czyli bułgarskich mew. Miłośnicy historii znajdują tutaj coś dla siebie.


Spis treści:


Warna – krótka historia

Warna powstała jako greckie miasto Odessos, założone przez kolonizatorów z Miletu w VII wieku p.n.e. Nowo powstała polis utrzymywała ożywione kontakty z wyspami na Morzu Egejskim, Atenami i Azją Mniejszą.

W I wieku n.e. została wcielona do Cesarstwa Rzymskiego i właśnie z tych czasów pochodzą wycinki miasta, które miejscami można oglądać pod szklanymi kopułami, rozstawionymi w dzisiejszym centrum.

W VII wieku n.e. Odessos weszło pod panowanie bułgarskie i wtedy otrzymało obecną nazwę, która ma pochodzić od słowiańskiego wyrazu varn lub vran, oznaczającego „wronę”. Pod koniec XIV wieku miasto zostało zdobyte przez Turków osmańskich, a niepodległość odzyskało dopiero w II poł. XIX wieku.

Rzymskie termy

Perełką wśród zabudowań współczesnego centrum Warny są rzymskie termy pochodzące z II-III wieku n.e., wybudowane w czasach panowania cesarza Septymiusza Sewera. Są to czwarte rzymskie łaźnie pod względem wielkości i największe na Półwyspie Bałkańskim.

Dzisiaj stanowią wspaniałą pamiątkę po rzymskiej przeszłości miasta. Odkryte pozostałości mierzą 7 000 m kwadratowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że obiekt był pierwotnie większy. Część term nadal znajduje się pod współczesnymi blokami.

Mimo to, pozostają one największą budowlą publiczną rzymskiego Odessos, jaką odkopano w Bułgarii. Szacuje się, że jej mury mogły sięgać 20 m wysokości. Chociaż część założenia jest bezpowrotnie stracona, szczęśliwie archeologom udało się odsłonić wszystkie główne pomieszczenia, które zostały zaprojektowane symetrycznie wzdłuż jednej osi.


Ruiny term rzymskich w Warnie, autor zdjęcia: Dina Rogatnykh

W obu skrzydłach, zaraz po wejściu, znajdował się przedsionek dający dostęp do tzw. apodyterium, czyli przebieralni. Stąd można było skierować się do frigidarium[1], tepidarium[2], caldarium[3], basilica thermarum[4] lub szeregu mniejszych pomieszczeń. Wysoka temperatura była uzyskiwana za pomocą hypocaustum, czyli podpodłogowego systemu centralnego ogrzewania, którego pozostałości również można oglądać na terenie stanowiska.

Termy opuszczono z powodu kryzysu, który nawiedził cesarstwo po III wieku n.e. Oznacza to, że utrzymanie obiektu stało się zbyt drogie i nieopłacalne. Wykopaliska prowadzono w latach 1959- 1971 z ramienia Muzeum Archeologicznego w Warnie. W ich trakcie odsłonięto główne pomieszczenia, ustalono wiek i przeznaczenie obiektu.

Znaleziono również posągi rzymskich bogów, które zdobiły wnętrza oraz monety. W każdym pomieszczeniu założenia znajduje się mapka i wyjaśnienie, w jakiej części term znajdujemy się obecnie.

Wstęp: 5 BGN

Warneńskie Muzeum Archeologiczne

Warneńskie Muzeum Archeologiczne powstało w 1906 roku w budynku dawnej szkoły dla dziewcząt, zlokalizowanym w centrum miasta. Zbudowano go pod koniec XIX wieku w stylu późnego baroku jako dwupiętrowe założenie z pomieszczaniami piwnicznymi.

Muzeum prezentuje wspaniałą kolekcję zabytków pochodzących wyłącznie z Warny i jej okolic i tym samym przedstawia odwiedzającym nieprzerwaną historię począwszy od epoki kamienia do tzw. Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego (XVIII-XX w.).

Muzeum Archeologiczne, Warna, 2005

Muzeum Archeologiczne, Warna, 2005

Jest jednym z największych muzeów w Bułgarii, a jego zbiory od czasu do czasu objeżdżają krajowe i międzynarodowe wystawy, promując dziedzictwo miasta za granicą. Rozległa ekspozycja podzielona na kilka działów odpowie nam na szereg następujących pytań: jaka jest najstarsza cywilizacja na świecie? Kiedy po raz pierwszy człowiek wykonał przedmiot ze złota? Jak bardzo byli bogaci traccy arystokraci? Jak wyglądały rzymskie instrumenty medyczne? Przedstawi nam barwne dzieje Odessos na tle równoległych kultur i opowie o swoim dawnym splendorze.

Wstęp: 10 BGN

Mauzoleum Władysława Warneńczyka

W morskiej stolicy odnajdziemy także ojczysty akcent, który co roku z chęcią odwiedzają polscy turyści. Jest to znane każdemu mieszkańcowi Warny tzw. Mauzoleum Warneńczyka, wiążące się z tragiczną historią młodego króla Władysława III.

10 listopada 1444 roku, 5 km od współczesnego centrum miasta, rozegrała się bitwa między węgiersko-polsko-wołoskimi wojskami a turecką armią. Celem wyprawy było wyparcie wojsk tureckich z Europy i powstrzymanie ich ekspansji.

Mauzoleum Władysława Warneńczyka

Mauzoleum Władysława Warneńczyka, źródło: Wikimedia Commons

Wojska muzułmańskie, dowodzone przez sułtana Murada II, okazały się trzykrotnie liczniejsze od wojsk chrześcijańskich. Bitwa zakończyła się klęską i tym samym nadzieja na uwolnienie Bułgarii spod tureckiego jarzma została pogrzebana.

W momencie liczenia strat nie namierzono ciała króla Władysława. Jeszcze przez pewien czas tliła się nadzieja, że król powróci, ale niestety nigdy do tego nie doszło. Aby uczcić pamięć odważnego króla, Bułgarzy na miejscu historycznej bitwy utworzyli kompleks parkowy, którego otwarcia dokonał car Borys III w 1935 roku. Jego pomysłodawcą był wojskowy Petyr Dimkow.

Na mauzoleum przekształcono tracki grobowiec, w którym ustawiono kamienną płytę nagrobną, będącą kopią brązowego sarkofagu króla z katedry na Wawelu. Mauzoleum w Warnie, podobnie jak jego grób na Wawelu, to cenotaf, czyli grób symboliczny, w którym nie ma ciała.

Tekst wyryty na kamiennej tablicy w j. polskim upamiętnia także narodowości innych żołnierzy, biorących udział w bitwie m.in. Węgrów, Ukraińców i Czechów. Na terenie kompleksu znajduje się też przybliżone miejsce, z którego miał dowodzić sam sułtan Murad II i niewielkie muzeum, gdzie zaprezentowano broń użytkową w czasie bitwy, jednak w większości są to kopie.

Całość kompleksu stanowi przyjemną leśną polanę, gdzie można pokontemplować, a w czasie lata znaleźć chwilę wytchnienia od upału.

Wstęp: 8 BGN


Warna – informacje turystyczne

  • Muzeum Archeologiczne i termy rzymskie znajdują się w centrum miasta, zatem odległość między nimi możemy pokonać na piechotę.
  • Do Mauzoleum Warneńczyka dojedziemy taksówką lub autobusem.
  • Warna jest miastem z dobrze działającą komunikacją miejską. Bilety możemy zakupić w autobusowym biletomacie za ok. 2 BGN.
  • Jeśli chcemy połączyć zwiedzanie miasta z plażowaniem, powinniśmy zaplanować naszą wizytę w sezonie letnim, który trwa od czerwca do połowy września. Warna posiada długą piaszczystą plażę, wzdłuż której ciągną się bary i kawiarnie.

[1] Pomieszczenie z zimną wodą.

[2] Pomieszczenie z ciepłą wodą.

[3] Pomieszczenie z gorącą wodą.

[4] Centralne pomieszczenie łaźni.


Olga Ignatowska

Comments are closed.