Sztylet faraona Tutanchamona pochodził z kosmosu

Starożytni Egipcjanie być może nie podbili kosmosu, jednak najnowsze badania ujawniają, że Tutanhamon 18 – letni król Egiptu został pogrzebany wraz z ceremonialnym sztyletem, który dosłownie nie pochodził z tego świata. Naukowcy zbadali skład mineralny sztyletu, znajdując ślady rzadkich pierwiastków, które ściśle związane były z meteorytem o nazwie Kharga, odzyskanym w 2000 roku z Mersa Matruh, około 100 mil na zachód Aleksandrii.

Analizy składu mineralnego sztyletu dokonał zespół naukowców z Politechniki w Mediolanie i Uniwersytetu w Pizie wspólnie z Muzeum w Kairze. Biorąc pod uwagę zamiłowanie młodego faraona do różnego rodzaju błyskotek, naukowcy nie byli zaskoczeni, że tak rzadki przedmiot znalazł się w jego posiadaniu. Łatwo sobie wyobrazić króla – chłopca zafascynowanego kosmosem, podobnie jak wielu z nas w tak młodym wieku. Inne przedmioty wydobyte z grobowca Tutanchamona, takie jak ozdobna broszka z skarabeuszem, wyrzeźbiona z liczącego 28 milionów lat kawałka szkła krzemionkowego z libijskiej pustyni – ujawniają niewiarygodnie wyrafinowane rzemiosło tamtej epoki. Według badaczy takie przedmioty były wysoko cenione w starożytnym Egipcie, nadając się tylko dla króla.

Żelazny sztylet wydobyty z grobu Tutanchamona datowany jest na około 1350 rok p.n.e. (około 200 lat przed epoką żelaza). Sztylety, topory i biżuteria wykonane z rzadkiego żelaza w epoce brązu są dosłownie nie z tego świata – dowiodły tego najnowsze badania stwierdzające, że starożytni rzemieślnicy wytwarzali te metalowe artefakty z żelaza z kosmosu, przenoszonego na Ziemię przez meteoryty. Według francuskiego archeologa Alberta Jambona, profesora paryskiego uniwersytetu, metalowcy z epoki brązu szukali meteorytów by zrobić tego rodzaju skarby. „Żelazo z epoki brązu jest metorytem, unieważniającym spekulacje na temat jego przedwczesnego wytapiania w epoce brązu” – napisał Jambon w opracowaniu naukowym. Naukowiec badał skład mineralny wielu starożytnych sztyletów, toporów i biżuterii, w tym sztylet z grobu króla Tutanchamona. W ubiegłym roku w badaniu wykorzystującym spektrometrię fluorescencji rentgenowskiej (XRF) stwierdzono, że sztylet Tutanchamona wykonany został z żelaza zawierającego prawie 11% niklu i śladów kobaltu: cecha pozaziemskiego żelaza występująca w wielu żelaznych meteorytach, które spadały na ziemię na przestrzeni miliardów lat. Z przekazów historycznych wiadomo, że żelazo w epoce brązu było warte dziesięć razy więcej niż złoto. Jego cena drastycznie spadła we wczesnej epoce żelaza, było już wówczas tańsze niż miedź i z tego powodu szybko zastąpiło brąz.

Analiza Jambona wykazała również, że sztylet, bransoleta i zagłówek Tutanchamona wykonano z żelaza co najmniej dwóch różnych meteorytów, co sugeruje, że w starożytności przeprowadzono aktywne poszukiwania cennych żelaznych meteorytów.

Źródła: livescience.com; cairoscene.com

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*