Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie on-line

Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie on-line? Zamek Królewski w Warszawie cieszy się dużą popularnością wśród turystów i związany jest przede wszytkim z okresem nowożytnym, a w szczególności z panowaniem Wazów i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest elementem dziedzictwa kulturowego epoki i to w nim odbywały się tzw. czarne czwartki. Jakie tajemnice kryje? Jakie materiały zostaną udostępnione w sieci?

W planach jest utworzenie specjalnej strony internetowej, na której znajdą się zdigitalizowane zbiory muzealne, których jest sporo, bo ponad 9 tys. Ma to na celu popularyzację wiedzy historycznej i dedykowana będzie zarówno naukowcom jak również uczniom, studentom i pasjonatom historii.

Pomysłodawcami projektu są pracownicy Zamku Królewskiego, którzy zapowiadają, że na nowej stronie znajdą się kolekcje fotograficzne oraz materiały edukacyjne i naukowe, które zostaną uporządkowane w formie modułu.

Na portalu będzie można znaleźć zdygitalizowane zbiory muzealne, w tym  zabytki kultury materialnej, w skład w który wchodzą zabytki ruchome jak np. meble, rysunki, malarstwo, tkaniny, grafika, numizmaty. Jest to stosunkowo nowość ponieważ dotychczas nie były one udostępniane online i były przechowywane przez archiwum muzeum. Dodatkowo w nowopowstałej bazie znajdzie się także Gabinet Heraldyczno-Genealogiczny.

Zdygitalizowano ponad 4 tys. zabytków i 900 jednostek muzealnych. Muzeum planuje także wzbogacić je o ok. 2 tys. zabytków, które nie przeszły jeszcze tego procesu.

Tworzona strona internetowa będzie Ala muzeum wirtualnym, poprzez moduł edukacyjny za pomocą którego muzeum chce popularyzować zbiory zamku. Ma powstać specjalna platforma e-learningowa, a na realizacje tego przedsięwzięcia potrzebne jest 8 mln zł. Prace nad projektem trwają, muzeum czeka na dofinansowanie ze środków unijnych. Za termin jego realizacji został określony szacunkowo na  rok 2020.

Źródła: wawalove.pl, blogosfera.pl, polsatnews.pl, culture.pl, kultura.gazetaprawna.pl, info.wyborcza.pl, zamek-krolewski.pl, polskiedzieje.pl, portalwiedzy.onet.pl.

Król Aleksander, Zamek Królewski w Warszawie. Od końca XIII wieku do roku 1944, Warszawa 1971.

Guerquin Bohdan, Zamki w Polsce, Warszawa 1974.

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*