Mike Tyson AK Powstanie Warszawskie

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oskarża Tysona o profanację

Kilka dni temu w sieci pojawił się film marketingowy z Mikiem Tysonem, w którym to sławny bokser chwali powstańców i nie może wyjść z podziwu dla nich (pisaliśmy o tym tutaj). Wczoraj w programie Polsat News, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski odniósł się do spotu nakręconego przez firmę FoodCare i w jasny sposób wyraził, iż według powstańców założona przez Iron Mike opaska jest zwykłą profanacją.

Dyrektor stwierdza, że dzięki temu spotowi, w którym mistrz świata w boksie wyraża swój podziw dla powstańców, dużo się mówi o tym zrywie w Polsce. Wyraża też nadzieję, że pójdzie to w świat i tam również zacznie się dyskusja na ten temat. Jednak to co wywołało jego niepokój, to założona przez Mike biało-czerwona opaska na ramieniu. Sam film wśród internatów wywołał mieszane uczucia od pochwał, aż do oskarżeń o profanację. Ołdakowski na pytanie reportera o profanację stwierdza, że tak uważają powstańcy. Przypomina, że oni sami nie wyrazili zgody, aby w 60 rocznicę wybuchu PW wszyscy Warszawiacy założyli opaski. Zaznaczyli, że to jest ich świętość i symbol wyjątkowego momentu.

Dyrektor jednak nie zarzuca sportowcowi umyślnego obrażanie powstańców. Uważa, że tam jest inna „strefa kulturowa”. Osobiście nie zamierza podjąć żadnej interwencji związanej z takim wykorzystaniem symbolu.

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*