Słynne kobiety w Rzeczypospolitej XVIII w. – zaproszenie do zgłaszania się na konferencję

W dniach 14–15 października 2015 r. odbędzie się konferencja naukowa „Słynne kobiety w Rzeczypospolitej XVIII w.”. Pracownia Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym serdecznie zapraszają do nadsyłania zgłoszeń.

Przedmiotem badań i refleksji będą osiągnięcia i rola wybitnych kobiet – Polek i związanych z Polską cudzoziemek – w zmieniającej się rzeczywistości politycznej, ekonomicznej, obyczajowej i kulturalnej XVIII-wiecznej Polski, a także ewolucja staropolskiego modelu szlachcianki czy etosu mieszczki w związku z generalnymi przeobrażeniami wzorców w arystokratycznej kulturze dworskiej i epoce oświecenia. Adresatami konferencji są zatem badacze XVIII w. wszystkich specjalności, m.in. historycy polityki i ekonomii, piśmiennictwa, nauki, sztuki, kultury materialnej i obyczajowości.

Mamy nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań i nowo odkrytych źródeł uda się zarysować sylwetki wybitnych kobiet XVIII w., ich dzieła i zamierzenia, ideały oraz zachodnioeuropejskie wzorce. Konferencja zainspiruje, być może, dalsze prace naukowe, dając m.in. podstawy refleksji nad znaczeniem ukształtowanych w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej wzorów na narodziny XIX-wiecznego modelu Polki patriotki oraz jej roli w pracy organicznej. Planowana jest również publikacja pokonferencyjna, wypełniająca lukę w dotychczasowych badaniach naukowych na ten temat.

Zgłoszenia tematów wraz z krótkim streszczeniem planowanego wystapienia, należy przesyłać na adres [email protected] bądź [email protected] do końca stycznia 2015 r.

Więcej informacji na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*