Wodzisław Śląski: cios mamuta trafi na wystawę

Wodzisław Śląski: dobrze zachowany cios młodego mamuta odnaleziony przed dwoma laty już wkrótce trafi na wystawę w lokalnym muzeum.

Cios należał do młodego mamuta, który zamieszkiwał tereny dzisiejszego miasta i jego okolic. Osobnik żyło około 30 tysięcy lat temu. Cios został odnaleziony – przez nastolatkę – w sierpniu 2015 roku w Wodzisławiu Śląskim – Zawadzie, a dokładniej w  jednym ze stawów, w którym opadł poziom wody spowodowany suszą.

Następnie cios (przedłużenie siekaczy) trafił do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, gdzie został przygotowany do badań. Oczyszczony z piasku i gliny został podjęty pracom konserwatorskim, które wykonali specjaliści z Pracowni Dokumentacji i Konserwacji Instytutu Archeologii UMK w Toruniu pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Grupy.

W pierwszym etapie badań usunięto pozostałości drobinek piasku i gliny. Następnym krokiem było wydobycie wody ze struktury ciosu poprzez kąpiele w acetonie. Impregnat ma na celu wzmocnić konstrukcję ciosu, skleić poszczególne elementy i jednocześnie zachować barwę wiekowego eksponatu.

Dyrektor podał, że konserwatorzy użyli roztworu polimeru winylobutyralu, który – jak mówił – stosuje się w konserwacji materiałów archeologicznych m.in. do sklejania i wzmacniania zarówno ceramiki, jak i kości. Proces kąpieli impregnacyjnej trwał 6 miesięcy.

W tym czasie część rozpuszczalnika odparowała i skleiła zewnętrzną warstwę z piasku i żwiru z popękanymi fragmentami ciosu. Po wyjęciu z kąpieli usunięto nadmiar impregnatu z powierzchni, a następnie cios stabilizowano w komorze próżniowej przez dwa tygodnie – powiedział Sławomir Kulpa, dyrektor placówki.

Dla tego unikatowego znaleziska przygotowano osobną gablotę zaprojektowaną i wykonaną przez plastyka Wiesława Kamińskiego. Nabudowa galboty przedstawiała malowidło nawiązujące do pradawnych dzieł naskalnych.

Mamuty to ssaki, które zamieszkiwały rozległe tereny Europy, Ameryki Północnej oraz płnocne obaszary Azji. Niesprzyjające warunki klimatyczne przyczyniły się do ich wyginięcia około 8 tysięcy lat p.n.e. na lądzie stałym. Jednakże niewielka populacja przeżyła na Wyspie Warngla gdzie wyginęły 2 tysiące lat przed naszą erą.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*