Poszli na grzyby, znaleźli miecze

Cztery miecze z brązu sprzed ponad trzech tysięcy lat znaleziono w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie Niskim. Natrafili na nie dwaj młodzi mężczyźni podczas zbierania grzybów w lesie.

Zakopane w ziemi miecze leżały jeden na drugim obok leśnej drogi. Rękojeść jednego z nich wystawała nieco ponad powierzchnie wymytej przez wodę ziemi. Najdłuższy ma 60 cm, a najmniejszy 40 cm. Trzy z nich należą do grupy mieczy z pełną rękojeścią, a jeden do tzw. mieczy ze sztabą na rękojeści. Datujemy je na lata 1200-1050 p.n.e. Według archeologów miecze prawdopodobnie należały do ludności kultury pilińskiej lub kultury Gava. Mieszkańcy tych kultur na teren pogórzy karpackich przenikali z terenów dzisiejszej Słowacji. O znalezisku niezwłocznie powiadomili pracowników skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła oraz służby konserwatorskie – powiedział archeolog i dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum. Podkreślił, że „postawa młodych ludzi zasługuje na ogromne uznanie”. – Znalezione przez nich zabytki mają duże znaczenie dla nauki, a znalazcy zasługują na nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego – zaznaczył archeolog. Miejsce, gdzie odkryto cztery miecze, zostało już szczegółowo przebadane przez archeologów. Nie natrafiono na inne zabytki.

Źródło:  „m.onet.pl”

Fot.: Dawne brązy. Fot Wikipedia Commons.

Marika Matusiak

2 komentarze

  1. Jeśli już robicie artykuł to dajcie zdjęcia tego czego dotyczy tekst a nie jakiegoś zaśniedziałego gówna. Chciałbym zobaczyć miecze sprzed 3tys. lat, złom już widziałem. Zmarnowane 3min życia

  2. Zgadzam się z przedmówcą eh ta rzetelność info.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*