Archeolodzy z Uniwersytetu w Kairze odkryli podziemny cmentarz w pobliżu miasta Tuna el-Gebel położonego na zachód od Nilu. Odsłonięto ok. 40 sarkofagów. Wśród pochowanych tym miejscu osób znajdowali się kapłani boga Thotha.
Egipski minister dziedzictwa narodowego, Khaled El- Enany poinformował w trakcie konferencji prasowej o odkryciu co najmniej 40 sarkofagów znajdujących się na podziemnym cmentarzu w pobliżu miasta Tuna el-Gebel na zachód od Nilu. W sarkofagach znaleziono ogromną ilość ceramiki, biżuterii, artefaktów zaklinających szczęście i ponad 1000 figurek Shabti. Wspomniane figurki stanowią regularne znalezisko takich wykopalisk. Wkładano je do sarkofagów ze zmarłymi wierząc, że w ten sposób zostaną oni zwolnieni z obowiązku pracy w zaświatach. Shabti miały ich w tym wyręczyć. Znaleziono także cztery dość dobrze zachowane słoje przeznaczone do przechowywania wnętrzności właściciela.
Badacze nie są pewni co do tożsamości wszystkich zmarłych. Na pewno część z nich była kapłanami boga Thotha, boga mądrości uważanego przez Egipcjan za wynalazcę pisma. W Egipcie to kapłani przewodzili ceremoniom religijnym i rytuałom dedykowanym bogom i boginiom, których czcili. Jedna z odkrytych mumii jest identyfikowana jako najwyższy kapłan Thotha. Mumie kapłanów dekorowano niebieskimi i czerwonymi koralami. Wewnątrz trumien znaleziono także cztery amulety. Na jednym z nich napisano pismem hieroglificznym Szczęśliwego Nowego Roku.
Przyjmuję się, że badana nekropolia pochodzi z późnego okresu starożytnego Egiptu, kiedy krajem rządziła dynastia Ptolemeuszów, czyli między rokiem 323 p.n.e., a rokiem 30 p.n.e.
Wykopaliska przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Kairze. Jest to kontynuacja prac prowadzonych w tym miejscu od ok. 80 lat. Wykopaliskami w roku 2017 i 2018 kieruję Mustafa Waziri – sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.
Źródło: livescience.com, express.co.uk
Fot:. Egipski sarkofag – Wikimedia Commons
Damian Sideł