Jak Nil przyczyniał się do rozwoju starożytnego Egiptu?

Doktor inż. arch. Aleksandra Brzozowska – Jawornicka stawia tezę, że gdyby nie rzeka Nil moglibyśmy nie oglądać wielkich, monumentalnych budowli jakimi są egipskie piramidy.

W starożytności Nil stanowił główną drogę transportową Egipcjan. Wokół rzeki kręciło się życie mieszkańców. Egipt był krajem do pewnego stopnia odizolowanym od wpływów zewnętrznych. Dzięki temu nad Nilem powstała bardzo charakterystyczna i specyficzna cywilizacja, której wytworów sztuki

i architektury nie da się pomylić z żadną inną – zauważa badaczka.

W czasach gdy powstawały piramidy olbrzymią rolę odbywały statki, które transportowały olbrzymie bloki i konstrukcje drogą wodną. Archeolodzy odkrywali statki w pobliżu piramid pochodzące z czasów Starego Państwa. Na ich pokładach transportowano olbrzymie, kilkuset tonowe bloki kamienne, które stanowiły budulec dla piramid czy niezwykle wartościowy czerwony granit, który wykorzystano do budowy królewskich komnat w piramidzie w Gizie. Dostarczenie na plac budowy ciężkich kamieni (najcięższy znaleziony blok ważył ok 500 ton) wymagało dobrej infrastruktury portowej oraz logistycznej. Służyła do tego sieć kanałów, która odchodziła od Nilu.

Niestety ówczesna technologia Egipcjan stanowi nierozwiązaną zagadkę dla naukowców. Nie zachowało się zbyt wiele informacji dotyczących budowania piramid, portów i samego transportu rzecznego.

Chociaż Egipcjanie w starożytności pływali po wodach Morza Śródziemnego i Czerwonego, to trudno porównywać ich do wikingów czy Fenicjan. Ich żegluga koncentrowała się głównie na Nilu.

Źródło: pap.pl

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*