Zrujnowany Vukovar – spotkanie z cyklu „Miasta Walczące”

Już w środę, 17. grudnia 2014 r. odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Walczące”. Tym razem poświęcone zostanie ono zrujnowanemu w 1991 r. Vukovarowi.

Choć wojna domowa w byłej Jugosławii zakończyła się niecałe dwadzieścia lat temu, dziś mało kto pamięta już o Srebrenicy, Sarajewie i Vukovarze – miastach, które były świadkami okrutnych zbrodni u schyłku XX wieku. Czy nie jest tak, że dzisiejsi Europejczycy nie dopuszczają zjawiska wojny do swojej świadomości, a sama wojna ze wszystkimi jej zbrodniami jawi się jako odległa przeszłość?

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Miasta Walczące” porozmawiamy o Vukovarze – chorwackim mieście, które w 1991 roku było oblegane przez 87 dni. To tam dokonano okrutnej masakry cywilów w szpitalu. I to Vukovar był pierwszym po II Wojnie Światowej miastem, które w wyniku działań wojennych uległo niemal całkowitej zagładzie.

W spotkaniu udział wezmą: doc. dr Ante Nazor (dyrektor Chorwackiego Centrum Pamięci i Dokumentacji Wojny Domowej, autor scenariusza filmu dokumentalnego „Vukovar 1991” w reż. Eduarda Galica), Tadeusz Kowalczewski (dziennikarz Polskiego Radia, wieloletni korespondent na Bałkanach), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny, znawca Jugosławii, który część swojego życia spędził w Belgradzie).

Na dyskusję organizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Program 2 Polskiego Radia, przy wsparciu Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce, zapraszają Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz. Spotkanie odbędzie się w środę, 17. grudnia 2014 r. o godz. 18:00. Po spotkaniu nastąpi projekcja fragmentów filmu Ante Nazora.

Dlaczego zajmujemy się miastami? Bo podobnie jak Benjamin Barber, autor książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”, uważamy, że miasta są sercem świata; a z ostatniego raportu ONZ wynika, że ponad połowa ludzi na świecie mieszka w miastach. Miasta są szczególnymi punktami przestrzeni, wokół których krystalizuje się życie. Nie chcemy rozmawiać o technikach walk ulicznych, ale przyjrzeć się miastom, które w różny sposób doświadczyły traumy wojny, widma zagłady, czy powstania.  Wybraliśmy 4 miasta, każde z inną historią: Warszawę, Paryż, Berlin i Vukovar. W środę, w audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, porozmawiamy o Vukovarze.

Dyskusji będzie można wysłuchać na antenie Programu II w sobotnich „Przestrzeniach kultury”.

Link do strony wydarzenia na Facebooku.

Link do profilu cyklu na Facebooku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*