Tego dnia 1921 roku miał miejsce ślub Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej
Ślub Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej odbył się jesienią 1921 roku.
Poznali się w maju 1906 roku. Ona miała wówczas 24 lata, zajmowała się magazynami broni gromadzonej przez PPS w zaborze rosyjskim. On przyjechał dokonać inspekcji, miał 39 lat, owiany sławą rewolucjonisty. Zafascynowała go jej młodość, uroda i oddanie sprawie.
Przeczytaj naszą recenzję: Aleksandra Piłsudska
Miłość wyznał Aleksandrze w 1907 roku w Kijowie, w czasie przygotowywań akcji na bank. Razem też w 1908 roku szykowali akcję na wagon pocztowy w Bezdanach. Wówczas nawiązały się szczególnie bliskie związki z Aleksandrą i Piłsudskim. Zakochany w Aleksandrze, zamierzał wyjawić to swej żonie Marii i prosić ją o zgodę na rozwód. Lecz w 1908 roku zmarła jej 15-letnia córka Wanda, co Piłsudski też silnie przeżył, bo bardzo ją polubił. Zaraz po tym Maria zachorowała, nie było więc warunków do rozmowy o rozwodzie. Potem zdecydowanie odmówiła ona swej zgody na rozwód.
Zerknij też na drugą recenzję: Maria Piłsudska. Zapomniana żona
Wybuch wojny w 1914 roku zaabsorbował Piłsudskiego sprawami udziału jego oddziałów strzeleckich w marszu na Warszawę, organizacji Legionów Polskich i ich walk na frontach. Z Marią prawie zupełnie zerwał wszelkie kontakty, do Aleksandry natomiast pisał czułe listy. W lipcu 1917 roku został internowany przez władze niemieckie w twierdzy w Magdeburgu.
Wrócił do Warszawy 10 listopada 1918 roku, obejmując urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa Polskiego, wskrzeszonego po 123 latach rozbiorów. W międzyczasie Aleksandra pracowała jako robotnica w suszarni warzyw na Pradze, zaś 7 lutego urodziła ich pierwszą córkę Wandę. Był to dla niej bardzo trudny okres życia, umilany jedynie czułymi listami z Magdeburga od ukochanego.
Piłsudski, jako Naczelnik Państwa, urzędował w Pałacu Belwederskim. Aleksandra z ich córeczką wynajęła dwa pokoje w mieszkaniu przyjaciół na sąsiedniej ul. Koszykowej. Razem zamieszkać nie mogli, wszak nie byli małżeństwem. Oficjalna żona Piłsudskiego przebywała w Krakowie, na rozwód nadal się nie zgadzając.
Problem trójkąta małżeńskiego Piłsudskiego rozwiązany został ostatecznie 17 sierpnia 1921 roku przez śmierć schorowanej Marii Piłsudskiej. Jej pogrzeb odbył się w Wilnie. Na uroczystościach żałobnych jednak zabrakło Józefa, którego reprezentował jedynie jego młodszy brat, Jan. Stało się to powodem ostrej krytyki ze strony prasy, opozycji jak i szerokiej opinii publicznej.
25 października 1921 roku w Pałacu Belwederskim ksiądz prałat Marian Tokarzewski, kapelan Naczelnika Państwa, udzielił ślubu Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu i Aleksandrze Szczerbińskiej. Świadkami byli pułkownik doktor Eugeniusz Piestrzyński i podpułkownik doktor Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
Witam – oto praca historyka wybielającego, wedle założeń polityki historycznej miłościwie nam panujących. Ergo nie było zmiany wyznania umożliwiającej przeprowadzenie rozwodu?
Tak się fałszuje przekaz – ma być po bożemu i budująco. Wstyd.