Tego dnia 1897 roku urodziła się Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała Atlantyk
Amelia Earhart urodziła się 24 lipca 1897 roku w Kansas w USA. Była pisarką i amerykańskim pilotem. Jako pierwsza kobieta samotnie przeleciała Atlantyk. Zaginęła 2 lipca 1937 roku, uznano ją za zmarłą 5 stycznia 1939 roku. Jej tajemnicze zniknięcie spowodowało wysyp teorii o jej śmierci i nie tylko. Już za życia była gwiazdą, która bardzo angażowała się w rozwój lotnictwa i prawa kobiet.
Amelia Earhart stała się znana w 1928 roku, kiedy w roli pasażera jako pierwsza kobieta odbyła lot nad Atlantykiem, z pilotem Wilmerem Stultzem. 4 lata później, już jako pilot, bez przerw na lądowanie, odbyła lot nad Atlantykiem w Lockheed Vega 5B. Stała się pierwszą kobietą pilotem, która samotnie przeleciała Ocean Atlantycki.
Była bardzo zaangażowana w rozwój lotnictwa i prawa kobiet. Napisała książki, w których opisała swoje doświadczenia z latania. Zaangażowała się w tworzenie organizacji The Ninety-Nines: International Organization of Women Pilots, która skupiała kobiety pilotów. Pracowała na Uniwersytecie Purdue w Indianie jako doradca zawodowy studentek oraz doradca w kwestii inżynierii lotniczej. Pobiła wiele innych rekordów, niż ten pamiętany do dzisiaj – pierwszy lot kobiety nad Atlantykiem.
Zniknięcie Amelii Earhart
W 1937 roku podjęła próbę zostania pierwszą kobietą, która dokonała okrążenia kuli ziemskiej. W lot wyruszyła w sfinansowanym przez Purdue, Lockheed Model 10-E Electra.
Amelia Earhart i jej nawigator Fred Noonan zniknęli nad środkowym Pacyfikiem w pobliżu Howland Island. Po raz ostatni widziano ich w Lae na Nowej Gwinei 2 lipca 1937 roku. Był to ostatni przystanek lądowy przed wyspą Howland, jednocześnie jeden z ostatnich etapów lotu.
Przypuszcza się, że zmarła na Pacyfiku zaledwie trzy tygodnie przed jej czterdziestymi urodzinami. Prawie rok i sześć miesięcy po jej zniknięciu, Earhart oficjalnie uznano za zmarłą.
Upamiętnienie
Niewątpliwie, po kilkudziesięciu latach od jej zniknięcia, zainteresowanie opinii publicznej tym tematem nie maleje. Nadal trwają śledztwa i nadal pojawiają się teorie wyjaśniające jej zniknięcie. Żadnej do tej pory nie udało się udowodnić. Niektóre teorie głoszą, że Amelia Earhart została schwytana i stracona przez Japończyków. Inne, że przeżyła i wróciła do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmieniła tożsamość.
Amelia Earhart jeszcze za życia była gwiazdą. Po jej zaginięciu i śmierci stała się jeszcze bardziej sławna. Kilkadziesiąt lat po jej domniemanej śmierci, Earhart została wprowadzona do Narodowej Galerii Sław Lotnictwa (w 1968 roku) i Narodowej Galerii Sław Kobiet (w 1973 roku).
Napisano na jej temat kilkadziesiąt książek i setki artykułów. Powstało także wiele filmów, na przykład ten z 2009 roku. Od jej zniknięcia miało miejsce wiele tzw. lotów pamięci ku czci Earhart. Liczba poświęconych jej pomników i hołdów jest niemożliwa do policzenia.
Od jej imienia nazwano w Stanach Zjednoczonych na przykład lotnisko, park miejski, akademik, fundację badawczą, szkoły, hotele, teatr, bibliotekę, wiele ulic, a nawet statek towarowy. Od jej imienia nazwano krater na Księżycu. Ma także swoją miniplanetę i koronę planetarną.
Mimo upływu lat, Amelia Earhart nadal jest ikoną, symbolem feminizmu.
Tutaj w języku angielskim możesz obejrzeć wystawę o Amelii Earhart w The Smithsonian’s National Portrait Gallery