Tego dnia 1920 roku rozegrała się bitwa pod Bystrzykiem
Bitwa pod Bystrzykiem stoczona między częścią kawalerii dowodzonej przez Siemiona Budionnego, a 2. i 3. Armią Polska (II RP), podczas wojny polsko-bolszewickiej.
26 maja 1920 roku dowództwo bolszewickie zapoczątkowało manewr odcięcia 2. i 3. Armii Polskiej. Manewr ten pozwolił 11. Dywizji Kawalerii przełamać linię frontu w rejonie Bystrzyk (nieopodal Kijowa). Odcinek ten był słabo obstawiony, składał się tylko z jednej kompani piechoty (50. Pułk Strzelców Kresowych).
Potyczka ta nie trwała długo, oddział polski składający się z 75 żołnierzy został rozgromiony i wybity co do jednego żołnierza. Kozacy nie mieli w zwyczaju brać jeńców. W krótce potem, dowódca 13. Dywizji Piechoty, gen. Franciszek Paulik rozkazał wyjść do walki 40. Pułkowi Piechoty ,aby wspomóc obrońców Bystrzyka. Okazało się ,że pomoc przyszła za późno, a wsparcie żołnierzy prawdopodobnie nie poradziło by sobie z siłą ognia 11 Dywizji Kawalerii.
Bolszewicy w następnym dniu walki przedarli się przez front i wysunęła na ok 15 km od tyłów wojska polskiego. Wacław Iwaszkiewicz, dowódca 6. Armii, analizując sytuację, planował przystąpić do kontrataku w obawie, że bolszewicy mogą ich okrążyć. Po sformowaniu dostępnych sił na czele z Jerzym Sawickim rozpoczęto kontratak.
Polska kontrofensywa zaskoczyła 11. Dywizję we wsi Starosińce.
Wojska polskie i bolszewickie dysponowały podobną ilością żołnierzy, ale po krótkiej potyczce bolszewicy zaczęli się wycofywać. Polacy korzystając z okazji rozpoczęli pościg za 11 kawalerią i zmusili ją do powrotu na pozycje z przed 26 maja 1920 roku.