Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

31 maja 1920 roku, rozegrała się bitwa pod Bystrzykiem

31 maja 1920 roku, rozegrała się bitwa pod Bystrzykiem

Bitwa stoczona między częścią kawalerii dowodzonej przez Siemiona Budionnego a 2 i 3 Armią Polska (II RP), podczas wojny polsko – bolszewickiej.

26 maja 1920 r. dowództwo bolszewickie zapoczątkowało manewr odcięcia 2 i 3 Armii Polskiej. p Manewr ten pozwolił 11 Dywizji Kawalerii przełamać linię frontu w rejonie Bystrzyk (nieopodal Kijowa).
Odcinek ten był słabo obstawiony ,składał się tylko z jednej kompani piechoty( 50 Pułk Strzelców Kresowych).
Potyczka ta nie trwała długo,oddział polski składający się z 75 żołnierzy został rozgromiony i wybity co do jednego żołnierza.Kozacy nie mieli w zwyczaju brać jeńców.W krótce potem, dowódca 13 Dywizji Piechoty ,gen.Franciszek Paulik rozkazał wyjść do wali 40-mu Pułkowi Piechoty ,aby wspomóc obrońców Bystrzyka. Okazało się ,że pomoc przyszła za późno,a wsparcie żołnierzy prawdopodobnie nie poradziło by sobie z siłą ognia 11 Dywizji Kawalerii.
Bolszewicy w następnym dniu walki przedarli się przez front i wysunęła na ok 15 km od tyłów wojska polskiego.
Wacław Iwaszkiewicz dowódca 6 Armii analizując sytuację planował przystąpić do kontrataku w obawie,że bolszewicy mogą ich okrążyć. Po sformowaniu dostępnych sił na czele z Jerzym Sawickim rozpoczęto kontratak.
Polska kontrofensywa zaskoczyła 11 Dywizję we wsi Starosińce.
Wojska Polskie i Bolszewickie dysponowały podobną ilością żołnierzy, ale po krótkiej potyczce Bolszewicy zaczęli się wycofywać . Polacy korzystając z okazji rozpoczęli pościg za 11 kawalerią i zmusili ją do powrotu na pozycje z przed 26 maja 1920 r.

5

 

PartnerzyPrzewiń do góry