Nie żyje Armando Hart. Najbliższy współpracownik Fidela Castro

Kuba: media poinformowały o tym, że 26 listopada zmarł jeden z najważniejszych współpracowników Fidela Castro-Armando Hart. Był on jednym z przywódców rewolucji kubańskiej, a także ministrem oświaty, a potem kultury.

Armando Hart zmarł 26 listopada w Hawanie w wieku 87 lat. Jako przyczynę jego śmierci podano niewydolność systemu oddechowego. Z wykształcenia był prawnikiem, zaliczano go do czołowych intelektualistów marksistowskich, a ponadto był jednym z najbliższych współpracowników Fidela Castro.

Swoją działalność rozpoczął od walki w partyzantce miejskiej w latach 50., a potem wziął udział w rewolucji na Kubie przeciwko dyktaturze Fulgencio Batisty (uczestniczył m.in. w ataku na koszary Moncada w Santiago de Cuba, któremu przewodził Fidel Castro) – na krótko przed jego obaleniem Hart został aresztowany i wtrącony do więzienia, gdzie go torturowano. Po przejęciu władzy przez komunistów w roku 1959 został ministrem edukacji (był nim do 1965 r. Przez ten czas wysłał 100 tys. wolontariuszy, których zadaniem było nauczenie Kubańczyków czytania i pisania), a następnie sekretarzem partii komunistycznej oraz ministrem kultury od 1976 r. (przez 21 lat). Za swoją działalność edukacyjną został odznaczony w roku 1983 (w 200. rocznicę urodzin Simona Bolivara) medalem UNESCO.

Źródło: dzieje.pl, fakty.interia.pl, tvn24.pl, rmf24.pl

Fot.: Armando Hart w Berlinie (1963 r.) / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*