Adolf Hitler

20 kwietnia 1889 roku urodził się Adolf Hitler

Tego dnia 1889 roku w austriackim Braunau am Inn urodził się Adolf Hitler

Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku w Braunau am Inn w Górnej Austrii. Był niemieckim politykiem austriackiego pochodzenia, twórcą narodowego socjalizmu i dyktatorem nazistowskich Niemiec od 1933 roku do swojego samobójstwa w 1945 roku. W 1933 roku doszedł do władzy jako lider Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej, zostając kanclerzem Rzeszy.

W 1934 roku otrzymał tytuł Führera i kanclerza. 1 września 1939 roku inwazją na Polskę rozpoczął II wojnę światową, w wyniku której zginęło ponad 50 milionów ludzi. Przez całą wojnę aktywnie uczestniczył w operacjach wojennych i a jego decyzję odpowiadają za masową eksterminację wielu grup etnicznych i społecznych.

Kim był Adolf Hitler?

Hitler urodził się w Braunau am Inn w Austro-Węgrzech i dorastał w Linzu. Od 1908 roku mieszkał w Wiedniu, a w 1913 roku przeprowadził się do Niemiec. Podczas I wojny światowej służył w armii niemieckiej i otrzymał kilka odzanczeń. W 1919 roku wstąpił do Niemieckiej Partii Robotniczej, poprzedniczki Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP), a w 1921 roku został liderem NSDAP.

W 1923 roku, podczas puczu monachijskiego, podjął nieudaną próbę przejęcia władzy i został skazany na pięć lat więzienia. W więzieniu dyktował pierwszy tom swojej autobiografii i manifestu politycznego „Mein Kampf”. Po wcześniejszym zwolnieniu w 1924 roku sprzeciwiał się Traktatowi Wersalskiemu i, będąc charyzmatycznym mówcą, propagował pangermanizm, antysemityzm i antykomunizm w swoich przemówieniach. Potępiał międzynarodowy kapitalizm i komunizm jako część spisku żydowskiego.

1932-1939

Do listopada 1932 roku NSDAP miała większość miejsc w Reichstagu niemieckim, ale nie miała większości absolutnej. W rezultacie żadna partia nie mogła utworzyć parlamentarnej koalicji większościowej w poparciu dla kandydata na kanclerza. Były kanclerz Rzeszy Franz von Papen i inni konserwatywni liderzy przekonali prezydenta Rzeszy Paula von Hindenburga do mianowania Hitlera kanclerzem. Mianowanie to miało miejsce 30 stycznia 1933 roku.

Niedługo potem Reichstag uchwalił Ustawę o nadzwyczajnych uprawnieniach, inaugurującą przejście od Republiki Weimarskiej do jednopartyjnej dyktatury opartej na totalitarnej i autorytarnej ideologii narodowego socjalizmu. Po śmierci Hindenburga 2 sierpnia 1934 roku Hitler objął również stanowisko głowy państwa, skupiając w swoich rękach całą władzę.

Dążył do wypędzenia Żydów z Niemiec i ustanowienia „nowego porządku”, zmieniając mapę Europy, na której po I wojnie światowej dominowały Wielka Brytania i Francja. Pierwsze sześć lat jego rządów doprowadziło do szybkiego ożywienia gospodarczego po Wielkiej Depresji, zniesienia ograniczeń Traktatu Wersalskiego i aneksji terytoriów zamieszkanych przez miliony etnicznych Niemców, co zapewniło mu znaczące poparcie społeczne.

Hitler i II wojna światowa

Hitler dążył do rozszerzenia przestrzeni życiowej dla niemieckiego narodu w Europie Wschodniej. Jego agresywna polityka zagraniczna uważana jest za główną przyczynę II wojny światowej. Przeprowadzając masowe zbrojenia, 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę, co spowodowało wypowiedzenie wojny Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję.

W czerwcu 1941 roku Hitler wydał rozkaz ataku na Związek Radziecki, a w grudniu 1941 roku wypowiedział wojnę USA. Do końca 1941 roku niemiecki Wehrmacht i jego sojusznicy okupowali większość Europy i północnej Afryki. Po 1941 roku te sukcesy stopniowo malały, a w 1945 roku wojska alianckie pokonały Wehrmacht.

29 kwietnia 1945 roku w bunkrze Führera w Berlinie Hitler poślubił swoją długoletnią partnerkę Ewę Braun, a następnego dnia popełnili oni razem samobójstwo, aby nie wpaść w ręce Armii Czerwonej. Ich ciała miały być spalone, ale nie udało się tego zrobić w pośpiechu. Po wojnie Międzynarodowy Trybunał Wojskowy skazał kilku byłych wysokich niemieckich liderów na karę śmierci lub długie więzienie i uznał utworzone przez Hitlera organizacje SS, SD i Gestapo za zbrodnicze.

Historyk Ian Kershaw opisuje Hitlera jako „uosobienie współczesnego zła politycznego”. Kierując się ideologią rasistowską, reżim hitlerowski ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo około 6 milionów Żydów i milionów innych ofiar, które Hitler i jego stronników uważali za podludzi (niem. Untermenschen) lub społecznie niepożądane elementy.

Reżim hitlerowski ponosi również odpowiedzialność za śmierć około 19,3 miliona cywilów i jeńców wojennych. Ponadto liczba cywilów zabitych podczas II wojny światowej była bezprecedensowa w historii działań wojennych.

One Comment

  1. Udowodnili ,że hitler się nie zabił w bunkrze tylko uciekł do Argentyny (badania 2016 rok ) A wszyscy w zaparte że wódz Niemiecki się zastrzelił gdzie nawet mengele umarł sobie na zawał w latach 70 , no prosze…