wczesnośredniowieczny cmentarz w Walii zamek Fonmon

Odkryto wczesnośredniowieczny cmentarz w Walii

Archeolodzy natrafili na wczesnośredniowieczny cmentarz w Walii z VI-VII wieku

Archeolodzy odkryli wczesnośredniowieczny cmentarz w Walii. Znajdujący się przy zamku Fonmon cmentarz jest wyjątkowy i pochodzi z VI lub VII wieku. Odkryto również liczne artefakty. Archeolodzy kontynuują badania, ponieważ rodzi się coraz więcej pytań względem znaleziska.

Wczesnośredniowieczny cmentarz w Walii, na który natrafili archeolodzy, prawdopodobnie pochodzi z VI lub VII wieku. Do tej pory odkopano 18 z szacowanych 70 grobów. Niektóre z dobrze zachowanych szkieletów znaleziono leżące w nietypowych pozycjach. Na stanowisku archeologicznym zaleziono także niespodziewane artefakty.

Wykopaliska zaczynają ujawniać jednak coraz więcej informacji na temat starożytnej społeczności. A co za tym idzie, rodzi się także coraz więcej pytań.

Cmentarz leży na niepozornym polu na terenie zamku Fonmon, blisko końca pasa startowego na lotnisku w Cardiff. Przez dwa lata zespół zajmował się ostrożnym usuwaniem cienkiej warstwy wierzchniej warstwy gleby, aby odsłonić groby, które zostały wykute w podłożu skalnym wiele lat temu.

Summer Courts, osteoarcheolog z Uniwersytetu w Reading, twierdzi, że szkielety są w dobrym stanie, mimo że mają około 1500 lat. Wskazuje na czaszkę, która została odkopana i która dostarcza wskazówek na temat tego, jak ci ludzie żyli i pracowali.

Mamy zęby, które są bardzo zużyte w dość zabawny sposób, który może wskazywać na używanie zębów jako narzędzi (…) Może do prac tekstylnych, skórzanych lub plecionkarskich – wyciągają coś przez przednie zęby

 – powiedziała Summer Courts.

Niektóre szkielety stanowią jednak zagadkę. Leżą bowiem w przeróżnych pozycjach. Niektóre z nich leżą płasko na plecach, co jest normalne dla tego okresu. Natomiast inne leżą na bokach, a kilka jest pochowanych w pozycji kucającej z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej.

Archeolodzy nie są pewni, co to oznacza: czy cmentarz był używany przez tak długi czas, że zmieniały się praktyki pogrzebowe czy może niektórzy ludzie zostali w ten sposób naznaczeni.

Przedmioty znajdujące się wokół grobów pokazują, jak bardzo różniło się życie w połowie pierwszego tysiąclecia od obecnego. Znaleziono fragmenty naczyń i kubków oraz odłamki kości zwierzęcych, które zostały zarżnięte i spalone. Jeden przedmiot naprawdę ożywia tę społeczność: maleńki rzeźbiony kołek, który mógł być używany jako znacznik do zdobywania punktów w grze, być może coś takiego, jak używany na planszy do cribbage.

Dr Andy Seaman, specjalista w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza z Uniwersytetu w Cardiff, który kieruje zespołem wykopalisk, powiedział, że w przeciwieństwie do dzisiejszych cmentarzy, nie wydaje się, aby było to tylko miejsce do chowania zmarłych.

Mamy tendencję do myślenia o cmentarzach jako o zamkniętych przestrzeniach, do których tak naprawdę nie chodzimy, ale prawdopodobnie były one dość kluczowe dla życia w przeszłości (…) Nie jest to tylko miejsce pochówku ludzi, ale miejsce, w którym spotykają się społeczności: grzebią swoich zmarłych, ale także podejmują inne formy aktywności i praktyki społeczne, w tym jedzenie i picie – oraz ucztowanie.

Odkryte artefakty sugerują, że ci ludzie byli dalecy od zwyczajności. Znaleziono np. kawałek szkła w jednym z grobów. To odłamek obręczy, naczynie w kształcie rożka w kształcie lodów – bardzo delikatny materiał, bardzo delikatne szkło… to naprawdę miłe znalezisko

– powiedział Andy Seaman, podziwiając fragment. Uważa, że pochodzi z regionu Bordeaux we Francji – i nie jest to jedyny importowany przedmiot. Zespół znalazł również kawałki ceramiki, prawdopodobnie z Afryki Północnej.

Jakość tych znalezisk sugeruje, że mieszkali tam ludzie o wysokim statusie. Tudur Davies z Uniwersytetu w Cardiff powiedział: Dowody, które tu mamy, są takie, że ludzie mieli dostęp do bardzo wysokiej jakości towarów importowanych, które można tu przywieźć tylko poprzez sieci handlowe lub wymiany, z ludźmi z dużym majątkiem. Co dokładnie się dzieje? Kim są ci ludzie, którzy są tu pochowani?

Potrzebne są dalsze badania, aby uzyskać dokładniejszą datę, kiedy cmentarzysko było używane. Analiza DNA ujawni więcej informacji na temat pochowanych tam szkieletów. Badania pomogą rzucić więcej światła na epokę, o której wciąż wiemy bardzo niewiele informacji.


Źródło: Rebecca Morelle, Alison Francis, Mysterious medieval cemetery unearthed in Wales, BBC [dostęp: 05.01.2024].

Fotografia poglądowa, zamek Fonmon, źródło: Wikimedia Commons

Comments are closed.