Po 250 latach odnaleziono wrak brytyjskiego okrętu HMS Rose

Wrak okrętu HMS Rose, został odnaleziony przy amerykańskim wybrzeżu. Sam okręt prawdopodobnie pochodzi z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość.

Wszystkie zabytki nie są jeszcze dokładnie zidentyfikowane. Jednakże u wielu osób nie wzbudza to najmniejszej wątpliwości, iż jeśli wrak poprzedza wojnę secesyjną o sto lat, jest to z pewnością HMS Rose, statek z czasów oblężenia Savannah w 1779 roku.

Wśród wydobytych zabytków, znajdują się między innymi działo, kotwica, oraz szereg innych, mniejszych przedmiotów pochodzących z tamtego okresu. – Donosi Royal Navy.

Okręt został zatopiony, by francuska flota nie dostała się dalej. Sam okręt działał bardzo prężnie w latach siedemdziesiątych osiemnastego stulecia. Mając dwadzieścia dział, przy Rhode Island wyłapał sporą ilość przemytników.

Okręt również działał przy rzece Hudson. To właśnie z ich wsparciem wypędzono Jerzego Waszyngtona z Nowego Jorku. Od tego momentu, okręt patrolował wschodnie wybrzeże, aż do momentu zniszczenia.

Archeolodzy z pewnością będą dalej poszukiwać, albowiem znalezienie tak cennego statku może skutkować kolejnymi odkryciami.

Michał Orłowski

Źródło: divers24.pl
Fot. royalnavy.mod.uk

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*