Znalezisko w Claternae

Znalezisko w Claternae. Tysiące monet i klejnoty znalezione w „Pompejach Północy”

Znalezisko w Claternae: archeolodzy odkryli 3000 monet i 50 klejnotów w północnych Włoszech

Znalezisko w Claternae, starożytnym rzymskim mieście, pozwoliło archeologom wysunąć wniosek, że miejsce to było znaczącym punktem handlowym. Wśród tysięcy monet i kilkudziesięciu klejnotów udało im się odkryć rzadką monetę z I wieku p.n.e.

W skrócie:

  • W trakcie trwających wykopalisk w Claternae, archeolodzy natrafili na 3000 monet i 50 klejnotów, w tym jedną niezwykle rzadką monetę: quinarius.
  • Znalezisko przekonuje badaczy, że Claternae było centrum handlu, a nie wyłącznie miejscem pielgrzymek. Badania w tym miejscu będą kontynuowane.

Archeolodzy we Włoszech odkryli ponad 3000 monet i 50 klejnotów. Na wielu z nich widnieją wizerunki starożytnych rzymskich bóstw. Odkrycia dokonano podczas trwających wykopalisk w Claternae, starożytnym rzymskim mieście położonym w pobliżu dzisiejszej Bolonii.

Mamy do czynienia z największym nierozwarstwionym obszarem archeologicznym w północnych Włoszech. Biorąc pod uwagę znaczenie i ilość odkrytych do tej pory znalezisk, prawdopodobnie możemy mówić o Pompejach północy

 – powiedziała w oświadczeniu Lucia Borgonzoni, włoska podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.

Do tej pory w Claternae archeolodzy znaleźli forum, ulice, dom z wielobarwnymi mozaikami i łaźnie rzymskie. Ostatnie wykopaliska w tym „magicznym miejscu” ujawniły tysiące monet, które zostały odlane głównie ze srebra i brązu.

Podczas badania monet naukowcy znaleźli jedną, która była szczególnie godna uwagi: quinarius, rzadką srebrną monetę wybitą w 97 roku p.n.e. przez Republikę Rzymską. Archeolodzy zauważyli ją ukrytą w pozostałościach korytarza w dawnym teatrze.

Moneta nie tylko pomogła im potwierdzić, że budowla została zbudowana pod koniec I wieku p.n.e., ale także, że Claternae była prawdopodobnie centrum handlu dla starożytnych Rzymian, a nie tylko miejscem pielgrzymek.

To było centrum handlowe z bezpośrednimi kontaktami z Rzymem

– powiedziała Borgonzoni. Archeolodzy odkryli również dziesiątki kolorowych klejnotów z wygrawerowanymi podobiznami różnych bóstw i ważnych budowli, w tym tego samego teatru.

Wykopaliska w tym miejscu będą kontynuowane, a naukowcy do tej pory prowadzili wykopaliska na zaledwie jednej dziesiątej miasta, czyli około 18 hektarów.

Duża część tego miejsca nie została jeszcze odkryta

– powiedziała Francesca Tomba, nadinspektor Bolonii.

Claternae

Claternae było rzymskim miastem przy Via Emilia, położonym pomiędzy Bononią i Forum Cornelii. Podobnie jak wiele innych miejsc przy Via Emilia, każda oddalona o dzień marszu dla legionistów, powstała prawdopodobnie jako miejsce postoju dla podróżnych między większymi miastami.

Miasto, średniej wielkości jak na tamte czasy, powstało prawdopodobnie na początku II wieku p.n.e., oficjalnie w 187 roku p.n.e. Zniknęło niedługo po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w IV wieku n.e.

Odkrycie pierwszych znalezisk w XIX wieku dało początek serii wykopaliskom. Wykopaliska w latach 50. i 60. początkowo ograniczały się do niewielkich eksploracji starożytnego miasta i wydobyły na światło dzienne niektóre odcinki dróg, pomieszczenia i części typowo rzymskich domów prywatnych z mozaikowymi podłogami.

Znaleziono również duże ilości różnych artefaktów (ceramiki, monet, szklanych waz itp.). W latach 30. XX wieku odkryto kilka szczególnie interesujących chodników, które obecnie znajdują się na wystawie w Miejskim Muzeum Archeologicznym w Bolonii.

Od tego czasu możliwości wykopalisk były bardzo ograniczone w większości do końca lat 80. Inne wykopaliska były w większości przypadkowymi odkryciami ze względu na budowę nowych elektrowni.

Od 1980 roku grupa archeologiczna zorganizowana przez wolontariuszy i pasjonatów we współpracy z zawodowymi archeologami wznowiła wykopaliska. Znalezione pozostałości teatru i forum zostały zasypane w oczekiwaniu na rozwiązanie problemu finansowania badań.

Obecnie trwają badania w tym miejscu i nadal pozostaje wiele do odkrycia na temat tego starożytnego miasta, zwłaszcza jeśli chodzi o jego genezę (istnieją również dowody na wcześniejsze osadnictwo etruskie i celtyckie.


Źródło:

  • Jennifer Nalewicki, More than 3,000 Roman coins and gems unearthed at 'magical place’ in northern Italy, LiveScience [dostęp: 21.11.2023].

Fot. Soprintendenza Bologna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*