Spalony zwój okazał się być starożytnym tekstem Biblii

Jeszcze w 1970 w ruinach starożytnej synagogi w En-Gedi, niedaleko Morza Martwego (Izrael) odnaleziono zwęglony w całości zwój. Aż do roku 2019 nie dało się odczytać tekstu na nim zapisanego, ani rozwinąć go bez zniszczenia zawartości. Aż do teraz! Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki odkryto, iż skrywa on starożytny tekst księgi Kapłańskiej (zwanej Trzecią Księgą Mojżeszową).

Warto jednak prześledzić wydarzenia, anod roku 1970, czyli od początku przygody archeologów z zwęglonym zwojem. Na początku lat siedemdziesiątych XX stulecia w En-Gedi nieopodal Morza Martwego odnaleziono pozostałości spalonej synagogi, pochodzącej z VI w. n.e. W jej ruinach badacze odnaleźli spalony razem z nią zwój. Niestety ze względu na jego stan, trafił on do magazynu bez dalszych badań. Dopiero niedawno, dzięki wykorzystaniu technologii 3D a dokładniej prześwietlania z mapowaniem dokonano niesłychanego odkrycia.

Za pomocą specjalistycznego oprogramowania archeolodzy odczytali tekst zwoju. A są nim początkowe wersety Księgo Kapłańskiej w polskich przekładach Biblii zwanej czasem Trzecią Mojżeszową. Tekst tan najprawdopodobniej pochodzi z okresu II-IV wieku n.e. i jest prawie doskonale wierną kopią wcześniejszych tekstów.

Tekst ten, choć trochę wypełnia lukę w ciągłości oryginalnych tekstów Biblii.

Źródło; jerusalempost.com

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*