Pamiętnik Kennedy’ego na aukcji. Co 35. prezydent mówił o Adolfie Hitlerze?

Boston: 26.04 br. w Domu Aukcyjnym RR Auction w stolicy Massachusetts zostanie wystawiony pamiętnik napisany w 1945 roku przez 28-letniego wówczas Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Przyszły Prezydent USA podzielił się w nim między innymi swoimi przemyśleniami na temat wodza III Rzeszy, Adolfa Hitlera.

Pamiętnik Kennedy’ego liczy sobie 61 stron. Został napisany w czasie, gdy przyszły prezydent, krótko po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej USA, pracował jako korespondent gazety „Hearst”. Jest on uważany za jedyny pamiętnik, jaki w ciągu swojego życia napisał późniejszy amerykański mąż stanu. Kennedy odbył wówczas podróż do Europy, między innymi aby uczestniczyć w konferencji pokojowej tzw. Wielkiej Trójki w Poczdamie. Brał w niej udział również Sekretarz Marynarki USA, James Forrestal.

Kennedy podzielił się swoimi myślami dotyczącymi Rosji, radykałów w swoim kraju, czy Winstona Churchilla. Za najbardziej szokujący fragment uważa się jednak ten dotyczący dyktatora Niemiec, Adolfa Hitlera, który przyszły prezydent napisał po wizycie w górskim schronieniu Führera. Czytamy tam między innymi: łatwo można sobie wyobrazić, jak w ciągu kilku lat opinia o Hitlerze zmieni się z nienawiści, która teraz go otacza, do zdania, że był jedną z najbardziej znaczących postaci jaka kiedykolwiek żyła. Dalej Kennedy pisze nieograniczone ambicje [Hitlera] w stosunku do jego kraju uczyniły go zagrożeniem dla pokoju na świecie, zarazem jednak tajemnica tego, jak żył, jak i sposób, w jaki umarł, spowodują że ta tajemnica urośnie i będzie żyła po nim. I później: miał w sobie coś, z czego powstają legendy.

Pamiętnik trafia do sprzedaży za sprawą Deidre Henderson, która była asystentką Kennedy’ego, gdy był on amerykańskim senatorem. To jej Kennedy przekazał pamiętnik. I choć Henderson opublikowała jego zawartość w swojej książce z 1995 roku, nadchodząca aukcja będzie pierwszą, na której zostanie sprzedany oryginał.

Po przeczytaniu słów Kennedy’ego, nachodzi myśl, iż późniejszy prezydent był zafascynowany dyktatorem III Rzeszy. Dalsze badanie tekstu pamiętnika pokazuje jednak, że Kennedy’emu chodziło po prostu o istotę znaczenia Hitlera w historii ludzkości, jakie niewątpliwie on osiągnął. Amerykanin stwierdza tu tylko obiektywny fakt. Gdy JFK pisze, że Hitler <<miał w sobie coś, z czego powstają legendy>>, mówił o otaczającej dyktatora tajemnicy, a nie złu, które pokazał światu. Nigdzie ani w pamiętniku, ani w żadnym z pism Kennedy’ego, nie ma nawet śladu sympatii dla nazistowskich zbrodni albo czynów, stwierdził Deidre Henderson w aukcyjnym opisie przedmiotu.

Pamiętnik trafi na aukcję 26 kwietnia. Amerykańska stacja telewizyjna CBS News szacuje, że może on osiągnąć cenę 200 tysięcy dolarów.

Źródła: time.com; fakt.pl

Fot.: John F. Kennedy w 1942 roku w mundurze Marynarki Wojennej USA

Michał Stangreciak

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*