10 lipca 1856 roku urodził się Nikola Tesla

Tego dnia 1856 roku urodził się Nikola Tesla

Nikola Tesla jest uznany za genialnego wynalazcę, który opatentował ponad 300 projektów. Znany między innymi ze stworzenia prądu przemiennego.  Skonfliktował się z Thomasem A. Edisonem przez co prawdopodobnie pozbawił się nagrody Nobla oraz Guglielmo Marconim, który doprowadził do jego bankructwa.

Silnik elektryczny, radio i inne

Nikola Tesla był genialnym wynalazcą. Jest odpowiedzialny za wynalezienie takich rzeczy jak silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa).

Również do jego wynalazków trzeba zaliczyć pierwsze urządzenia zdalnie sterowane drogą radiową. W początkach za wynalazcę Radia uznano Guglielma Marconiego, który dostał za to nagrodę Nobla. Tesla nie chciał tego tak zostawić i sprawę w 1943 roku rozstrzygnął Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznając prawa patentowe Tesli.

Niestety sprawa tak długo trwała, że jej finał nastąpił dopiero po śmierci wynalazcy. Mimo przyznania się Marconiego do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w zbudowaniu radia, to powszechnie jego uznaje się za twórcę radia.

Swoją pracę Nikola Tesla rozpoczął w laboratorium Edisona, gdzie ten zlecił mu poprawę wydajności generowania prądu w swoich elektrowniach. Jeśli udałoby mu się osiągnąć wzrost o 50 %, Nikola otrzymałby 50 tysięcy dolarów.

Po roku prac naukowiec wykonała zadanie i zaproponował Edisonowi przejście na produkcję prądu zmiennego (wcześniej elektrownie wytwarzały prąd stały), który także poprawiłby wydajność o połowę. Niestety Edison za to wyrzucił go z pracy i nie wypłacił obiecanej kwoty.

Nie mając zajęcia, Nikola Tesla imał się różnych prac m.in. kopał rowy. Jednak niebawem udało mu się nawiązać współpracę z Western Union Telegraph Company i dzięki pomocy jej właścicieli założyć Tesla Electric Light Company.

Mimo wielu osiągnieć Tesli nie udało się zrealizować projektu jego życia czyli bezprzewodowego przesyłania energii na duże odległości. Jednak jego osiągnięcia w tej dziedzinie przyczyniły się do uzyskania wielu rozwiązań, z których korzystamy na co dzień, np. ładowarek bezprzewodowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*