26 lipca 1974 roku zmarł Jan Żabiński

Tego dnia 1974 roku zmarł Jan Żabiński, zoolog, żołnierz AK

Jan Żabiński urodził się 8 kwietnia 1897 roku w Warszawie. Był polskim zoologiem, fizjologiem, popularyzatorem zoologii. Wiele lat był dyrektorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Był także uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej oraz żołnierzem Armii Krajowej.

Jan Żabiński doktorat obronił w Uniwersytecie Warszawskim. Potem habilitował się w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1919 roku służył w Wojsku Polskim. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej odznaczono go Krzyżem Walecznych.

W 1929 roku powołano go na pierwszego dyrektora warszawskiego ZOO. Podczas II wojny światowej część zwierząt zginęła. Najcenniejsze okazy, które przeżyły, wywieziono do niemieckich ogrodów zoologicznych. Podczas okupacji Jan Żabiński, wraz ze swoją żoną Antoniną, ukrywali na terenie ogrodu Żydów. Wcześniej pomogli im uciec z warszawskiego getta.

W 1965 roku za tą działalność uhonorowano ich przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Jako żołnierz AK dosłużył się stopnia porucznika. Walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie został ranny, po czym trafił do Oflagu.

Po wojnie zajął się pracą naukową i popularyzatorską. W 1951 roku z powodu swej AK-owskiej przeszłości musiał zrezygnować z piastowania stanowiska dyrektora ZOO.

Zmarł 26 lipca 1974 roku w wieku 77 lat. Pochowano go na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, tak jak jego żona.

W 2008 roku odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*