Bohaterowie drugiej rewolucji przemysłowej

II rewolucja przemysłowa to tak naprawdę okres, który zmienił świat. Przypada na drugą połowę XIX wieku oraz pierwszą połowę wieku XX. To, co cechuje ten okres to przede wszystkim gwałtowny rozwój nauki i techniki, któremu towarzyszyło powstanie nowych rozwiązań technicznych. Znaczna liczba innowacji przypada na okres 1851-1873. Wielu specjalistów zajmujących się historią gospodarczą uważa, iż był to najbardziej płodny okres w dziejach odkryć technicznych. Mówiąc o wynalazkach z tego okresu, nie należy zapominać o ludziach, którzy owe wynalazki odkryli.

Bardzo ważnym zjawiskiem było upowszechnienie tych wynalazków w procesach produkcyjnych. W konsekwencji wprowadziło to gospodarkę kilku państw na drogę szybkiego rozwoju. Co było najważniejszymi przejawami drugiej rewolucji przemysłowej? Przede wszystkim wykorzystanie nowych źródeł energii: silnika spalinowego i elektryczności; postępy w hutnictwie metali; rozwój chemii teoretycznej i użytkowej; telekomunikacja; udoskonalenie transportu oraz zmiany w organizacji produkcji fabrycznej.

Musimy jednak pamiętać, iż za każdym wynalazkiem, odkryciem, stoją konkretne jednostki, które swoją pracą i kreatywnością zmieniały świat. 1. Dimitri MendelejewSwoje rozważania na o bohaterach drugiej rewolucji przemysłowej zacznę od przybliżenia odkryć z dziedziny chemii, bowiem okres drugiej połowy XIX wieku charakteryzował się dynamicznym rozwojem chemii teoretycznej i przemysłu chemicznego. Koniecznie nalży wspomnieć o postaci Dmitrija Mendelejewa, który to w roku 1869 opracował okresowy układ pierwiastków i tym dokonaniem zapisał się na zawsze na kartach historii. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż ten uczony pozostawił po sobie ponad 1500 publikacji – nie tylko z chemii, lecz także fizyki, metrologii, ekonomii czy nawet inżynierii.

Nie sposób nie wspomnieć również o badaczach niemieckich- Justus Liebig, Friedrich Wohler, Robert Bunsen, Leopold Gmelin, August von Hofmann, Friedrich Kekule – ci bowiem stworzyli nowoczesną chemię organiczną, czym wywindowali Niemcy do miana światowej potęgi chemicznej. Natomiast Belg Ernest Solvay w roku 1863 opracował metodę otrzymywania sody amoniakalnej jako surowca do produkcji środków piorących i szkła. W roku 1875 ruszyła zaś na skalę przemysłową produkcja kwasu siarkowego. Louis Pasteur- francuski chemik żyjący w latach 1822-1895) wytłumaczył, dlaczego podgrzewanie i hermetyzacja umożliwiają dłuższe przechowywanie żywności. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa pasteryzacja, czyli powszechnie znana i używana  technika konserwacji, która niszczy bądź hamuje rozwój drobnoustrojów za pomocą odpowiednio dobranego podgrzewania produktów spożywczych.

Na lata drugiej rewolucji przemysłowej przypada również produkcja nawozów sztucznych, która została wymuszona potrzebami rolnictwa. Nawozy azotowe, które są najcenniejsze dla wzrostu roślin, zaczęto produkować po roku 1908. Trzej panowie- Fritz Haber, Carl Bosch oraz Aldwin Mittasch- dokonali syntezy mocznika. W drugiej połowie XIX wieku zaczęto również produkcję sztucznych materiałów, jak chociażby guma. Charles Goodyear w roku 1839 dokonał procesu wulkanizacji kauczuku naturalnego. W  1898 roku, prawie 40 lat po śmierci Charlesa, koncern niejakiego Franka Seiberlinga przyjął nazwę Goodyear. Co ciekawe, zupełnie nie skorzystała na tym rodzina wynalazcy. Sam Charles Goodyear umarł w nędzy w roku 1860.

Charles Goodyear
Charles Goodyear

Schyłek XIX wieku to także czas rozpoczęcia wielkiej kariery ropy naftowej, a co za tym idzie- przemysłu petrochemicznego. W roku 1853 Ignacy Łukasiewicz i Beniamin Silliman destylacji ropy naftowej. Po tym dokonaniu najważniejsza stała się produkcja nafty, następnie benzyny ( wraz z rozwojem badań nad silnikiem spalinowym).Wszystko to niezwykle zwiększyło popyt na ropę i zintensyfikowało poszukiwanie jej złóż. Pierwsze przemysłowe wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych (Edwin Drake, koło Titusville w Pensylwanii) spowodowało za sobą swoistą „gorączkę ropy” i owocowało kolejnym odkryciem złóż w Stanach- m.in. Ohio, Teksasie, lecz również w Meksyku, Rosji, Galicji.

Po roku 1870 nastąpiła również masowa produkcja farmaceutyków: środków dezynfekcyjnych (fenol), antyseptycznych, a także znieczulających (np. chloroform). Koniecznie należy również wspomnieć o aspirynie, która była wówczas produktem tak tanim, iż wysłano próbki ponad 30 tysiącom lekarzom w Niemczech.

Na kartach historii zapisała się również Polka – Maria Skłodowska- Curie. Prekursorka nowej gałęzi chemii, a mianowicie radiochemii. Odkryła dwa nowe pierwiastki – rad i polon, a także opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dwukrotnie wyróżniona nagrodą Nobla.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*