Tego dnia 843 roku został zawarty traktat w Verdun
Traktat w Verdun z 843 roku podzielił państwo Karola Wielkiego pomiędzy jego trzech wnuków.
Po śmierci Karola Wielkiego władzę w państwie wraz z koroną cesarską otrzymał jego najmłodszy syn, Ludwik Pobożny. Jednak ten, nie posiadając talentów swojego ojca, nie radził sobie z narastającymi problemami. Już w 814 roku zbuntował się Bernard, wnuk Karola i bratanek Ludwika, którego Ludwik szybko przywołał do porządku.
Jednak nastoje niezadowolenia cały czas rosły. Aby temu zapobiec, władca postanowił wydzielić dzielnice trzem swoim synom, Pepinowi, Lotarowi i Ludwikowi.
- Pepin otrzymał Akwitanię,
- Lotar otrzymał odebraną Bernardowi Italię,
- Ludwik otrzymał Bawarię.
Dodatkowo, Lotar został został wyniesiony do rangi współcesarza. Taki stan rzeczy oczywiście nie zakończył rodzinnych sporów i cesarz został zmuszony w latach 30. wydzielić dzielnicę ostatniemu z synów, Karolowi Łysemu.
To na pewien czas stłumiło konflikt, ale go nie wygasiło.
Zerknij też tutaj: Wojskowość za czasów dynastii Karolingów
Po śmierci Ludwika Pobożnego doszło do walk między jego synami. Następca cesarza, Lotar I, pokonany w bitwie pod Fontenoy-en-Puisaye w czerwcu 841 roku przez młodszych synów zmarłego cesarza, musiał zgodzić się na podział karolińskiego dziedzictwa. Podział jednak miał zachować zwierzchni charakter władzy cesarskiej nad „nowymi królami Franków”. Strony konfliktu w sierpniu 843 roku spotkały się w Verdun i podpisały traktat ustalający nowy podział terytorialny ich władztw.
- Lotar zachował tytuł cesarski i otrzymał część środkową, czyli Włochy oraz szeroki pas terytoriów łączących Alpy z Morzem Północnym. Tereny te nie były jednolite, zarówno pod względem geograficznym, jak i etnicznym.
- Ludwik Niemiecki otrzymał dzielnicę położoną na wschód od Renu i na północ od Alp, zamieszkałą w przez ludność germańską.
- Obszar zachodni położony na zachód od linii Mozy, Skaldy, Saony i Rodanu otrzymał Karol Łysy i były to tereny zamieszkane przez ludność mówiące przeważnie w języku romańskim.
- Pepin utrzymał Akwitanię, jednak po pięciu latach od zawarcia traktatu został z niej usunięty przez Karola.
Monarchia frankijska już nigdy nie została zjednoczona. Co prawda granice cały czas się zmieniały, ale jej podział usankcjonował się już na wieki.