bitwa pod Dupplin Moor

11 sierpnia 1332 roku zakończyła się bitwa pod Dupplin Moor

Tego dnia 1332 roku zakończyła się bitwa pod Dupplin Moor

Bitwa pod Dupplin Moor to jedno ze starć w trakcie szkockiej wojny o niepodległość, podczas którego siły szkockie lojalne wobec króla Dawida II dowodzone przez earla Domnhalla II uległy armii pretendenta do tronu szkockiego Edwarda Balliola wspomaganego przez posiłki angielskie.

Po śmierci Roberta I Bruce’a w 1329, królem Szkocji został Dawid II (1329–1371). Jednak jako pretendent do tronu szkockiego wystąpił wówczas Edward Balliol, syn króla Szkocji w latach 1292–1296, Jana Balliola, przetrzymywany od 1296 w Anglii w charakterze więźnia. Zgłosiwszy pretensje do tronu szkockiego stanął na czele silnej partii banitów szkockich i angielskiej szlachty, która za Roberta Bruce’a straciła swoje dobra i urzędy w Szkocji.

W 1332 pretendent, w cichym porozumieniu z królem Anglii Edwardem III, mimo trwania rozejmu między Anglią a Szkocją (podpisany w Northampton), wyprawił się do Szkocji wraz z 1 000 rycerzy i giermków oraz 1 500 łuczników. Na spotkanie jego armii Szkoci wystawili ok. 2 000 jazdy i 20 000 piechoty.

Bitwa pod Dupplin Moor, niedaleko Perth, miała miejsce 11 sierpnia. Szkoci mieli ogromną przewagę liczebną, dlatego najeźdźcy podjęli odważną decyzję o natarciu na rzekę Earn. Zaskoczeni tym Szkoci rozpoczęli odwrót, szybko jednak przegrupowali się i przeszli do kontrnatarcia.

Wtedy Balliol spieszył swoją jazdę i na wzgórzu uformował z niej niewielką, zwartą falangę osłanianą przez nieregularną linię łuczników, którzy skutecznie powstrzymywali natarcie Szkotów. Zasypani gradem strzał Szkoci załamali się i rzucili do ucieczki. Earl Domnhall poległ.

Straty Szkotów wyniosły ponad 5 000 zabitych. Natomiast straty rebeliantów i Anglików wyniosły prawdopodobnie zaledwie 33 zabitych.

Wpis z kalendarium: 23 sierpnia 1305 roku zginął William Wallace, bohater narodowy Szkocji

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*