bitwa pod Platejami

27 sierpnia 479 roku p.n.e. miała miejsce bitwa pod Platejami

Tego dnia 479 roku p.n.e. miała miejsce bitwa pod Platejami. Koalicja grecka odniosła zwycięstwo w konfrontacji z Persami

Bitwa pod Platejami 479 roku p.n.e. to starcie w ramach II wojny grecko-perskiej, pomiędzy wojskami dowodzonymi przez Pauzaniasza i Mardoniusza.

Po zwycięskiej dla Greków morskiej bitwie pod Salaminą, „król królów” Persów, Kserkses wrócił do Babilonu, a w Grecji pozostawiając armię Mardoniusza. Przed kolejnym starciem z Grekami Persowie przedstawiali Ateńczykom, których ziemie i miasto były okupowane, propozycje: odzyskacie swoją ojczyznę, jeśli przejdziecie do nas.

Ateńczycy odmówili, Persowie zaczęli plądrować ich ziemie, a na pomoc im wyruszyli Spartanie pod przywództwem Pauzaniasza. Siły Mardoniusza liczyły ok. 50 000, koalicji greckiej ok. 40 000. Persowie przerzucili siły do Beocji i tam czekali na starcie z Grekami.

TUTAJ znajdziesz najważniejsze informacje o wojnach grecko-perskich w zakresie maturalnym.

Przez trzy tygodnie obie strony unikały starcia, Mardoniusz chciał walczyć na równinie-miał silniejszą jazdę, Grecy na wzgórzu – jazdy nie mieli wcale. Ostatecznie nieco przypadkiem do starcia doszło pod Platejami, Pauzaniasz rozstawił siły w oparciu o wzgórze.

Początkowo atakowali Persowie jazdą, zostali odparci, nastąpiło kontruderzenie Greków. Taktyka walki i ciężkie uzbrojenie hoplitów robiły swoje, aż w końcu poległ sam Mardoniusz, przez co cała reszta Persów uciekła z pola bitwy. Bitwa pod Platejami przeszła do historii jako zdecydowane zwycięstwo Greków.

Walki z Persami trwały aż do roku 448, nie mniej wewnątrz Greków zaczynały się pojawiać pierwsze zgrzyty. Był to nowy okres w historii antycznej Grecji który miał doprowadzić do wojny między Atenami i Spartą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*