William Wallace

23 sierpnia 1305 roku zginął William Wallace

Tego dnia 1305 roku zginął William Wallace, bohater narodowy Szkocji

W 1297 roku, zabijając Williama de Heselrig, angielskiego szeryfa Lanark, William Wallace rozpoczął powstanie, które wkrótce objęło cały naród. Szkoci postanowili pozbyć się, narzucających im swoją zwierzchność Anglików, z ochotą dołączając do nielicznych początkowo buntowników.

Wraz z drugim przywódcą powstania Andrew de Moray, Wallace szybko opanowywał kolejne miasta i wsie, często dopuszczając się aktów niebywałego okrucieństwa na angielskich jeńcach.

Przełomowym momentem w jego „karierze” okazała się bitwa pod Stirling. Król Edward I, będąc przekonanym o łatwym zdławieniu buntu, wysłał armię na północ, samemu pozostając w kraju. Jak się jednak okazało, stracie przerodziło się w rzeź angielskich wojowników, mimo słabego uzbrojenia Szkotów.

Niedługo potem de Moray zmarł z powodu odniesionych ran i Wallace osobiście poprowadził dalsze walki. Uwolniwszy ostatecznie kraj spod wrogiej jurysdykcji, zaatakował północną Anglię w celu zdobycia zapasów. Stosując metody wojny partyzanckiej, szkockie oddziały łupiły angielskie miasta po czym wycofywały się zostawiając za sobą znaczne zniszczenia.

Król Edward nie mogąc pozwolić na dalsze tego typu działania, osobiście poprowadził armię przeciwko ludziom Wallace’a.

Ostatecznie dopadł ich i zwyciężył pod Falkirk, przywódca powstańców ranny zbiegł z niewielką grupą żołnierzy i wkrótce opuścił kraj. Zabiegał o poparcie francuskiego króla Filipa IV Pięknego, lecz nie wskórawszy wiele powrócił do ojczyzny.

Podczas jego nieobecności kraj jednak na nowo poddał się Anglikom, a on sam stał się wrogiem ściganym również przez swych pobratymców. Nie mogąc liczyć na wsparcie został w końcu pojmany i osądzony.

Za zdradę i liczne zbrodnie został powieszony, wykastrowany, wypatroszony, ścięty i poćwiartowany, jego głowę zawieszono na London Bridge, a kończyny porozsyłano po kraju.

Paradoksalnie śmierć Wallace’a przyczyniła się do nowej fali buntu, zakończonej zwycięstwem i ostatecznym wyparciem Anglików. On sam został zaś narodowym bohaterem, opiewanym w sztuce.

Postać Williama Wallace’a spopularyzował film Braveheart z 1995 roku, choć jest on swobodną interpretacją historii, daleką od faktów.

Fot. Kadr z filmu „Braveheart”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*