Kontynuacja badania zamku elbląskiego

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansował projekt „Nieinwazyjne badania elbląskiego zamku krzyżackiego”, prowadzony przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Zamek elbląski prawdopodobnie był wzorem do budowy innych warowni w Prusach, uwzględniając również słynny zamek w Malborku. Owa budowla była również siedzibą wielkiego szpitalnika zakonu, jak również i wielkiego komtura. W szczycie zabudowań, do całości kompleksu mógł należeć nie tylko zamek, lecz również i podzamcze (między innymi osada rybacka na południu) oraz część reprezentatywna.

Badacze będą mieli nie lada wyzwanie. Nie dość, że obszar podległy badaniom to 25000 m2, to również nie został on dokładnie przeczesany. Ma to związek z nieustanną od sześciuset lat rozbiórką zamku. Zaś od siedemnastego stulecia, ten sam teren był przekształcany ze względu na samo miasto. Z tych właśnie względów sam zamek i okoliczne ziemie nie są czytelne w terenie. Nie mówiąc również o bardzo nikłej ilości źródeł pisanych czy wręcz znikomym rozeznaniem archeologicznym. Niektóre tereny wręcz nie mogą być weryfikowane przez substancję architektoniczną.

Do badań archeologicznych zostanie użyta najnowsza technologia. W to wchodzi fotogrametria oraz profilowanie radarowe. Wraz z końcem badań zostanie wszystko opracowane wraz z wszelkimi zaleceniami konserwatorskimi itp.

Źródło: www.portel.pl
Fot. Wikimedia Commons

Michał Orłowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*