Fałszerstwa w archeologii

Czego chcieli dowieść archeolodzy z nazistowskiej organizacji Ahnenerbe? Dlaczego Shin’ichi Fujimura usiłował cofnąć zasiedlenie Japonii o 570 tysięcy lat? Jak to naprawdę było ze słynnym kubkiem Fidiasza? W piątek, 24 kwietnia o godz. 15.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu o fałszerstwach w archeologii opowie Beata Badura.

W archeologii niezwykle istotne jest rzetelne prowadzenie badań wykopaliskowych i obiektywne przedstawianie ich wyników. Czasem jednak naukowcy ulegają pokusie i… mistyfikacja gotowa. Przyczyn fałszerstw w archeologii może być wiele – chęć zdobycia sławy, żądza zysku, fałszywie pojmowany patriotyzm lub religijność czy presja na nowe odkrycia. Chociaż przypadki fałszerstw nie są częste, to zazwyczaj jeszcze długo po ich ujawnieniu jest o nich głośno.

Człowiek z Piltdown, kamień z Kensington, figurki z jaskiń Doliny Mnikowskiej to najbardziej spektakularne przykłady oszustw archeologicznych. Bywa, że na takie „niezwykłe odkrycia” nabierają się wszyscy, włącznie z ekspertami, ale prędzej czy później fałszerstwa zostają zdemaskowane. Nie wszystkie popełniane są z premedytacją. Mogą wynikać z błędów lub braku doświadczenia. Niekiedy archeolog jest nieświadomy oszustwa – to żądni zysku robotnicy lub dowcipni studenci uciekają się do takich działań.

Data: 24 kwietnia (piątek), godz. 15.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego

Prowadzący: Beata Badura

Wstęp wolny

Fot. Witalis Szołtys – MGB

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*