Wielka wystawa historii Zakonu Krzyżackiego w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje w tym roku wielkie kulturowe przedsięwzięcie. Na przełomie września-listopada 2019 roku zaplanowana została międzynarodowa wystawa pt. „Mądrość zbudowała sobie dom…Zakon krzyżacki i jego państwo w Prusach”.

Specjalnie na tą okazję sprowadzono 400 eksponatów spoza kraju, aby uświetniły wystawę o historii i dziedzictwie Krzyżaków.

„Przygotowania do tej wystawy prowadzimy właściwie od początku 2018 roku, a biorąc pod uwagę, że planujemy ją na wrzesień, to będą trwały prawie dwa lata” – skomentował Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Wśród pereł sprowadzonych na czas wystawy jest dokument źródłowy stanowiący o powołaniu zakonu, który na co dzień przechowywany jest w Watykanie. Dyrektor muzeum dodał:

„Trudno wszystko wymienić. Oczywiście na wystawie znajdą się także obiekty archeologiczne dające wyobrażenie o życiu codziennym w tamtym czasie. Wszystkie obiekty będą średniowieczne, co podkreśla wagę wydarzenia”.

Sprowadzano je z różnego rodzaju instytucji kulturowo-naukowych, jak i od prywatnych właścicieli. Głównie z takich ośrodków jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Austria, czy USA. Oprócz dokumentów rękopiśmiennych, artefaktów z wykopalisk, z pewnością na uwagę zasługują zachowane ornaty, mszały i relikwiarze pięknie i bogato zdobione.

Ponadto przedstawiciele Muzeum Zamkowego w Malborku podkreślili, że Krzyżacy to także dzieje całego państwa zakonnego, na które składała się codzienność jego mieszkańców, rozwój gospodarczy.

Wystawa ulokowana zostanie w dormitoriach, a także Kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Źródło: malbork.naszemiasto.pl
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*