Donald Sutherland

W wieku 88 lat zmarł Donald Sutherland, kanadyjski aktor

20 czerwca 2024 roku w wieku 88 lat zmarł Donald Sutherland, kanadyjski aktor filmowy i teatralny

Donald Sutherland był kanadyjskim aktorem, który zagrał w wielu filmach. Zdobył zarówno Złoty Glob, jak i nagrodę Emmy za drugoplanową rolę w filmie telewizyjnym Obywatel X (1995). W 2003 roku za drugoplanową rolę w filmie Path to war zdobył drugi Złoty Glob. Grał w takich filmach, jak M.A.S.H., Igrzyska śmierci, Ad astra, Nie wszystko złoto, co się świeci czy Filary ziemi.

Donald Sutherland urodził się 17 lipca 1935 roku w Toronto. W wieku 14 lat dostał swoją pierwszą pracę, pracując jako reporter radiowy na pół etatu dla radia CKBW w Bridgewater.

Po raz pierwszy udowodnił swój talent aktorski w wieku 15 lat, kiedy użyczył głosu roli Scrooge’a w słuchowisku radiowym „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. W tym czasie był również aktywny jako komik.

W Toronto także studiował, gdzie  został zawieszony w prawach studenta po tym, jak wyrzucił zlew przez okno. Następnie przeniósł się do Londynu, gdzie studiował w London Academy of Music and Dramatic Art.

Od lat 60. zyskał sławę jako aktor w horrorach i thrillerach. Przełom w karierze Sutherlanda nastąpił wraz z „Parszywą dwunastką”, filmem Roberta Altmana „MASH” oraz rolą hipisowskiego dowódcy czołgu w „Złoto dla zuchwałych”.

Wraz z Jane Fondą wyprodukował film „F.T.A.”, który otwarcie wypowiadał się przeciwko wojnie w Wietnamie. W 1978 roku został odznaczony Orderem Kanady.

Otrzymał także honorową nagrodę Oscara za całokształt swojej pracy aktorskiej.

Mimo sukcesów filmowych, nigdy nie porzucił pasji do teatru.

Sutherland ożenił się z francuską aktorką Francine Racette, swoją trzecią żoną, w 1972 roku. Po raz drugi ożenił się z aktorką Shirley Douglas (1966-70). W 1966 roku on i Douglas doczekali się bliźniaków, w tym syna Kiefera Sutherlanda. Ten ostatni poszedł w ślady ojca jako aktor i zdobył Złoty Glob oraz nagrodę Emmy. Sutherland miał później jeszcze trzech synów z Racette. Jego dwaj synowie, Rossif Sutherland (1978) i Angus Sutherland (1982), zostali później aktorami.

Zmarł 20 czerwca 2024 w Toronto.


Fot. Festiwal TV Monte Carlo

Comments are closed.