Archeolodzy dokonali rzadkiego odkrycia podczas drugiego sezonu pracy – wykopali 700-letni miecz, który jest w niezwykłym stanie. Odkrycie miało miejsce w średniowiecznym zamku w Aín, Castellón w Hiszpanii. Styl sugeruje, że datuje się on na czas znaczącego hiszpańskiego wydarzenia historycznego – Wojna Dwóch Piotrów.
Według Diariode Avisosa, nawet zespół archeologiczny był zaskoczony odkryciem i powiedzieli, że odkrycie tego rodzaju artefaktu w tak pięknym stanie zachowania jest niezwykle nietypowe. Miecz ma długość 94 cm (37 cali), ma osłonę o szerokości 13 cm (5,12 cala) i sferyczną głowicę. Na rękojeści znajdują się 2 nity z brązu i rowek na środku ostrza, czyli zbrocze.
Miejscowa ludność również zainteresowała się dobrze wykonanym mieczem, a Las Provincias donosi, że nadali artefaktowi przydomek „Espadana” (co można przetłumaczyć jako „szlachetny miecz”). Miecz został odkryty wśród ruin zamku Benalí. Archeolog odkrył miecz pod podłogą w dużym pokoju z paleniskiem i ławką. Archeolodzy dokonali odkrycia podczas prac nad drugą fazą projektu, którego celem było wzmocnienie południowo-zachodniej części muru zamkowego. Ma to na celu powstrzymanie niszczenia zabytku i zagwarantowanie jego stabilności, z nadzieją, że zamek stanie się pierwszorzędnym zabytkiem. Twierdza ma pochodzenie muzułmańskie i była jednym z najważniejszych miejsc podczas mauretańskiej rebelii w tym regionie w XVI wieku.
Wojna Dwóch Piotrów była serią bitew pomiędzy królem Piotrem Kastylijskim (zwanym „Okrutnym” lub „Sprawiedliwym”) i Królem Piotrem IV Aragońskim (zwanym „Ceremonią”). Wojna zakończyła się bez wyraźnego zwycięzcy. Składała się głównie z serii potyczek granicznych, w których ziemie szybko zmieniały właściciela. Francuzi i Anglicy również odgrywali drugoplanową rolę w tej wojnie – francuski dowódca Bertrand du Guesclin wspierał Henryka Trastámara, który był powiązany z Piotrem IV Aragonem. Peter z Castile miał poparcie angielskie (co dowodziło, że niektóre źródła traktują wojnę Dwóch Piotrów Peters jako przedłużenie wojny stuletniej). Trudy wojny były jeszcze powiększone przez czarną śmierć, suszę i plagę szarańczy .
Źródło: histecho.com
Aleksander Lemański