Prehistoryczny menhir odnaleziony w Szwajcarii

W pobliżu szwajcarskiego Berna archeolodzy odkryli duży kamień, który określili jako menhir. Menhir to kamień służący jako pomnik kultury Celtów z okresu epoki brązu.

Podłużny kamień wysoki na 2 metry i szeroki na ponad metr, ważący około trzech ton został odnaleziony na wykopaliskach w Breitenacher na obrzeżach Berna. Wykopaliska w tym miejscu są znane z tego, iż znajduje się tam wiele artefaktów pochodzących z epoki brązu. O odkryciu informacje przekazały władze kantonu.

Menhir stał niegdyś pionowo, a w pobliżu miejsca, w którym stał odkryto fundamenty kilku domów z epoki brązu. Kamień służąc jako pomnik mógł być również miejscem spotkań lokalnej społeczności. Archeolodzy uważają, że kamień może pochodzić nawet z neolitu.

Do dzisiaj w całej Szwajcarii odkryto tylko 15 menhirów. Odkrycie dla archeologów jest na tyle ekscytujące, że może przybliżyć mieszkańcom Berna historię tego rejonu sięgającą nawet do schyłku neolitu i początków epoki brązu. Władze kantonu powiedziały mediom iż kamień zostanie w pełni zbadany, a następnie dopuszczony do opini publicznej. Odkrycie to było częścią wykopalisk przed budową nowego kompleksu mieszkaniowego. Wykopaliska, które potrwają jeszcze w przyszłym roku, odkryły pozostałości wsi z epoki brązu sprzed 3000 lat.

Źródło: thelocal.ch

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*