Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego

Wystawa „W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego”

Wystawa „W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego”- Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Pretekstem do organizacji pierwszej w dziejach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wystawy numizmatycznej, W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego, jest stulecie istnienia muzealnej kolekcji monet i medali, ale także przypadająca na 2023 roku 550. rocznica narodzin wybitnego matematyka, astronoma oraz  ekonomisty – Mikołaja Kopernika (1473- 1543).

Na ekspozycji zaprezentowane zostały najciekawsze z liczącej ponad 1 600 eksponatów kolekcji monet i banknotów. Zbiór ten przedstawia niezwykłą wartość pod względem historycznym, ekspozycyjnym oraz edukacyjnym. W jego skład wchodzą obiekty pochodzące z różnych epok, od starożytności do czasów współczesnych, a także z różnych stron świata, od Europy, Afryki, Dalekiego Wschodu, aż do obydwu Ameryk.

Wśród licznych numizmatów na wystawie pojawiły się m. in.:

  • dukaty Zygmunta Augusta (dukat gdański z 1558 r.)
  • i Zygmunta III Wazy (dukat koronny z 1592 r., dukat toruński z 1630 r.),
  • tzw. talar lewkowy z 1640 r.
  • oraz 10 kopiejek z 1780 r., z emisji syberyjskiej,
  • a także banknoty z liczącego 385 eksponatów zbioru pieniądza zastępczego.

Wyeksponowane zostały również plakaty i afisze o tematyce numizmatycznej pochodzące ze zbiorów Działu Historii MGB. Ponadto w przestrzeni wystawy na podstawie zdjęć autorstwa Oskara Andersa z albumu „Hansabank Oberschlesien Aktiongesellschaft” z lat 1920-1925 zrekonstruowane zostały wnętrza Hansabanku, którego siedziba mieściła się na dzisiejszym placu Kościuszki w Bytomiu.

Całość ubogacają m. in. obiekty pożyczone: z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej w postaci grzywien siekieropodobnych oraz fragmentu XII-wiecznego tzw. skarbu hutnika z Dąbrowy Górniczej- Łośnia, kolekcja sakiewek i skarbonek z II poł. XIX i pierwszych dziesięcioleci XX w. z Muzeum Historii Katowic oraz starodruki o tematyce numizmatycznej pochodzące z Biblioteki Śląskiej.

Ekspozycja adresowana jest do osób w każdym wieku, które będą mogły poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dziejów kolekcjonerstwa numizmatycznego na Śląsku, różnorodnych form płatniczych, sposobów przechowywania pieniądza, a także rozwoju myśli ekonomicznej. Wystawę będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2024 roku.


Agata Bryłka-Jesionek

Autor zdjęć: Klara Puzoń

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*