Kompania Braci

Zmarł Bradford Freeman ostatni żołnierz słynnej kompanii Easy znanej wszystkim z serialu Kompania Braci

W wieku 97 lat zmarł Bradford Freeman, ostatni członek słynnej kompani Easy, której losy mogliśmy śledzić w głośnym serialu Kompania Braci.

Każdy, kto interesuje się dziejami II wojny światowej oglądał lub chociaż kojarzy serial Kompania Braci, jeden z najpopularniejszych seriali wojennych ukazujący losy żołnierzy podczas II wojny światowej. Serial był nagradzany wieloma nagrodami i uznawany jest za najlepszy w swojej kategorii. Jakiś czas temu pisaliśmy o śmierci ostatniego oficera tej kompani pułkowniku Edwarddie Shamesie. (TUTAJ przeczytasz całość), a teraz dotarła do nas wiadomość o śmierci ostatniego żołnierza słynnej Kompani Easy.

Bradford Clark Freeman urodził się 4 września 1924 roku. Rozpoczął studia, ale gdy wybuchła wojna przerwał je natychmiast i zgłosił się na ochotnika do wojsk spadochronowych. Został wcielony do 506. Spadochronowego Pułku Piechoty, 101. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych USA i w jej szeregach ruszył do Europy.

6 czerwca 1944 roku brał udział w lądowaniu w Normandii gdzie walczył w pierwszej linii i był odpowiedzialny za obsługę moździerza. Następnie uczestniczył w operacji Market Garden, a zimą z roku 1944 na 1945, w trakcie niemieckiej ofensywy w Ardenach, bronił miejscowości Bastogne w Belgii, gdzie został ranny. Gdy się wykurował wrócił do służby gdzie wraz z oddziałem trafił do niemieckiej Bawarii oraz Austrii.

Po zakończeniu wojny wrócił do USA gdzie osiadł w rodzinnej Caledonii w stanie Missisipi. Ożenił się z Willie Louise Gurley, gdzie przez kolejne 32 lata wykonywał zawód listonosza.

Za swoje zasługi dla kraju i bohaterstwo na polu walki w 2021 roku otrzymał w imieniu przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milleya odznaczenie, tzw. challenge coin.

AW

CZYTAJ TEŻ

Kompania Braci – krótka historia Kompani Easy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*