Kolejny znalezione wraki okrętów na dnie Bałtyku

Od 2016 r. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi prace w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. W zeszłym roku odnaleziono na dnie Bałtyku wrak niemieckiej jednostki i w tym roku płetwonurkowie również natrafili na kolejne zatopione jednostki.

Ubiegłorocznym znaleziskiem jest wrak 40-metrowej niemieckiej jednostki „Kanionierka”. Po przeczesaniu dna Morza Bałtyckiego udało się odnaleźć w tym roku także wraki innych zatopionych okrętów. Sam dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz, powiedział, że poszukiwane przez pracowników placówki rzeczy są czymś niezwykłym i zagadkowym. Powiedział przy tym także, że mają swój prawdziwy „zloty pociąg” i nie muszą niczego wymyślać czy stwarzać, gdyż mogą to wszystko pokazać.

12 października o godzinie 12:30 odbyła się w kołobrzeskim muzeum konferencja, podczas której dyrektor placówki wraz z Lechem Karwowskim (dyrektor Muzeum Narodowego) i dr. Andrzejem Ossowskim (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie) zaprezentował postępy prac wykonywanych na 3 stanowiskach: Kotwica (po dokładnych oględzinach podjęto decyzję o wydobyciu stalowej kotwicy z zerwanym łańcuchem), Wrak promu (po oględzinach postanowiono wydobyć jego luźne elementy, a zwłaszcza osłony armaty oraz działa, żeby uchronić je przed zniszczeniem lub rozkradzeniem) oraz Nowy wrak (jest to nieznany stalowy wrak znajdujący się po zachodniej stronie  od wejścia do portu w Kołobrzegu, a jego pozycję udostępnił Instytut Morski w Gdańsku. Znajduje się na nim kilka luźnych elementów, jak np. winda kotwiczna i polery cumownicze). Wszystkie znaleziska trafią do kołobrzeskiego Skansenu Morskiego, gdzie można je obejrzeć.

Źródła: radioszczecin.pl, kolobrzeg.pl, takze.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*