Tego dnia 1944 roku rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja „Błyskawica”
Radiostacja „Błyskawica” czy też Stacja Nadawcza Armii Krajowej „Błyskawica” to polska radiostacja, która nadawała w trakcie powstania warszawskiego.
Nazwa „Błyskawica” nie została wybrana przypadkowo. Radiostacja została nazwana na cześć polskiego niszczyciela, który na frontach II wojny światowej dzielnie walczył z niemieckimi okrętami. Jej twórcą był częstochowski krótkofalowiec Antoni Zębik „Biegły”, który od 1940 roku działa w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej oraz Bolesława Drożdża. Radiostacja o mocy 200 watów nie tylko obejmowała swoim zasięgiem Warszawę ale prawie pół globu, jej sygnał słyszalny był nawet w Stanach Zjednoczonych.
Obejrzyj także: Kto odpowiada za wybuch Powstania Warszawskiego
Audycje „Błyskawicy” nadawane były cztery razy dziennie po polsku i dwa razy po angielsku. Redagowaniem programów zajmowali się pracownicy Polskiego Radia oraz Biura Propagandy i Informacji KG AK. Sygnałem była melodia „Warszawianki”. Jej audycje ukazywały światu co się dzieje w Warszawie z tego też powodu była zwalczana przez niemieckiego okupanta.
Pierwszy komunikat nadany przez radiostację został wypowiedziany przez Zbigniewa Świętochowskiego i brzmiał następująco:
Halo, tu mówi „Błyskawica”! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie; na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata! Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy.
Nadawała przez cały czas trwania Powstania Warszawskiego. Dodając otuchy Warszawiakom i informując świat o tym, co się dzieje w Warszawie.
W dalszym ciągu Niemcy podpalają miasto. Rejon Wilczej, Kruczej i Wspólnej obrzucony był miotaczami ognia i ogniem ciężkiej artylerii. Wczoraj w jednym z budynków miasta miały miejsce zrzuty broni i amunicji nadesłanej z Anglii dla AK. Oddziały węgierskie z rejonu Modlina zostały przerzucone na południe od Mokotowa. Najcięższe walki na Żoliborzu trwały w dniach 1, 3 i 4 sierpnia, poza tym odparto w tym rejonie dziesięć ataków, nieprzyjaciel stracił ok. 100 zabitych.
Po jego kapitulacji 4 października o godzinie 19.15, nadana została ostatnia audycja. Był to apel „Do Ludów Świata”, który odczytał Edmund Rudnicki.
Krwi swej nie chcieliśmy oszczędzać, ale brak pomocy uczynił tę walkę całkowicie beznadziejną. Staje się więc rzecz, za którą odpowiedzialność spada na te czynniki, które tę pomoc uniemożliwiły […] Ta kapitulacja stanie się niewątpliwie piekącym wyrzutem dla świata.
Ostatnimi słowami były słowa komendanta Jan Gieorgica, który poinformował słuchaczy o zakończeniu nadawania. Dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego możemy podziwiać replikę „Błyskawicy”, która posiada oryginalny kryształ, czyli serce radiostacji.
Zajrzyj do naszych wpisów o powstaniu warszawskim TUTAJ.