Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki, okładka

Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki |Recenzja

David Ross, Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia

Jeśli spojrzymy na historię wojen szerzej, nietrudno dostrzec, że wraz z rozwojem techniki szkutniczej i umiejętności żeglarskich (w tym przykładowo nawigacji), rola floty wojennej wciąż rosła. I I właśnie wzrostowi tej roli i wymiernemu świadectwu potęgi militarnej danego państwa jest poświęcona książka Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki.

Ewolucja wielkich okrętów od pierwszych jednostek zdolnych do prowadzenia ognia burtowego do pancerników o żelaznych kadłubach, napędzie parowym i centralnej baterii na cytadeli okrętu to cztery wieki eksperymentów, postępu i rywalizacji. Marynarki wojenne wielu krajów starały się zbudować okręt, który będzie w stanie pokonać każdą jednostkę przeciwnika. W procesie tym skupiano się na dwóch niezmiennych elementach: sile ognia i wytrzymałości.

Autor

David Ross jest autorem wielu publikacji. Anglojęzycznym czytelnikom znany jest głównie za sprawą encyklopedycznych publikacji dotyczących marynarki wojennej. W obszarze jego zainteresowań są także zagadnienia związane z koleją i przestrzeniami przemysłowymi. W zakresie popularyzowania zagadnień marynistycznych, jest niewątpliwie doświadczonym publicystą.

Zawartość i wydanie

Książka traktuje tak naprawdę o wyścigu zbrojeń morskich. Tłem dla rozważań autora, są kwestie związane z przyczynami tego wyścigu, czyli niczym innym jak wielowiekową rywalizacją mocarstw. Autor zręcznie, w encyklopedycznym, czy nawet przewodnikowym wydaniu ukazał czytelnikom jak ta rywalizacja materializowała się w stoczniach.

Choć może to wydawać się osobliwe, książka jest podzielona na kilkadziesiąt rozdziałów. Wszystkie z nich to kilkustronicowe opisy konkretnych okrętów. Zbiorczo publikacja podzielona jest jednak na dwie części – „Od drewnianych ścian po pancerne płyty” oraz „Drednoty i pancerniki”.

W książce można znaleźć encyklopedyczne, choć napisane w ciekawy sposób, informacje na temat okrętów liniowych i pancerników od wieku XVI aż po XX. Każdy z okrętów opatrzono opisem dotyczącym zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych oraz historii wykorzystania okrętu. W opisy wplecione jest wiele ciekawostek, dotyczących wprowadzanych na przestrzeni czasu nowinek technicznych.

Każdy okręt opatrzono również opisem danych taktyczno-technicznych oraz rycinami, reprodukcjami malarskimi – w przypadku żaglowców czy pierwszych parowców). Oczywiście nie zabrakło również zdjęć archiwalnych.

W książce znajdziemy między innymi informacje o nieszczęśliwym losie XVII-wiecznego „Vasy”, Santísimie Trinidad – hiszpańskim XVIII-wiecznym „pałacu królewskim mórz”, parowo-żaglowym „Königu Wilhelmie” – chlubie XIX-wiecznej cesarskiej floty, czy słynnym pancerniku „Yamato” – nierzadko w literaturze określanym mianem „superpancernika”. Oczywiście są to tylko wybrane spośród wielu przykładów zawartych w książce.

Ilustracje i ogółem oprawa graficzna jest znakomita. Książkę wydano w twardej oprawie, co z uwagi na jej duży format było naprawdę rozsądnym rozwiązaniem. Jakość papieru nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Osobne kilka słów warto poświęcić tekstom. Ponieważ jest to w praktyce opracowanie popularnonaukowe nie brakuje w nim wtrąceń różnych ciekawostek. Do tego są jeszcze oczywiście opisy rycin itp. Edytorom należą się wyrazy uznania, gdyż mimo tych wszystkich elementów, poszczególne opisy są bardzo czytelne.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Alma-Press, w ramach serii „Panorama techniki wojskowej”. Jest to polskie wydanie książki „The World’s Greatest Battleships”, w tłumaczeniu autorstwa Janusza Winiarskiego.

Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia – ocena

Na pewno polecam tę książkę pasjonatom marynistyki. Jest to pracowanie encyklopedyczne i ewidentnie popularnonaukowe. Ale sama przekrojowa forma stanowi jego ogromną zaletę. Pełno jest w niej ciekawostek. Dla osób interesujących się okrętami, żeglarstwem i tematyką morską, ale nie będących w tym zakresie ekspertami, to znakomity pomysł na prezent.

Troszkę nie wypada, szczególnie w publikacji encyklopedycznej, przy brytyjskim pancerniku „Royal Oak” wstawiać niemieckiej flagi. Patrząc na ogół książki to oczywista, choć kłopotliwa omyłka. Uczciwie należy dodać, że tytułowych okrętów liniowych i pancerników było w światowych flotach więcej, ale autor zręcznie wybrnął z obowiązku ich opisywania wybierając te „najsłynniejsze”.

Na plus tej publikacji na pewno należy zaliczyć znakomitą oprawę graficzną oraz popularnonaukowy i przekrojowy charakter tej publikacji. Dzięki temu to znakomita propozycja dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z pasją marynistyczną.


Wydawnictwo: Alma Press
Ocena recenzenta: 5/6
Maciej Kościuszko


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Alma Press.

Comments are closed.