19 września 1940 roku miała miejsce łapanka na Żoliborzu, w kocioł której wszedł Witold Pilecki

Tego dnia 1940 roku Witold Pilecki wszedł w kocioł łapanki na Żoliborzu

W 1940 roku miała miejsce łapanka na Żoliborzu, w środku której celowo znalazł się Witold Pilecki. Dwa dni później był do Auschwitz.

W 1940 roku Witold Pilecki przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pilecki miał tam zdobyć informację na temat funkcjonowania obozu oraz zorganizować ruch oporu.

19 września jako Tomasz Serafiński wszedł w sam środek łapanki. Łapanka na Żoliborzu miała miejsce przy al. Wojska Polskiego 40. Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tak zwanym drugim transportem warszawskim.

Jako więzień nr 4859 stworzył siatkę konspiracyjną o nazwie Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Zadaniami organizacji były:

  • podtrzymywanie na duchu kolegów,
  • przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu,
  • potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie,
  • przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz,
  • przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant).

Witold Pilecki opracowywał również raporty o ludobójstwie w Auschwitz, które dzięki uciekinierom trafiały później do głównej kwatery Armii Krajowej oraz na zachód. Za swoją działalność Pilecki został awansowany w listopadzie 1941 roku na stopień porucznika.

Z obozu uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku wraz z dwoma współwięźniami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*