Człowiek, który rozpętał II wojnę światową | Recenzja

F. Altenhoner, Człowiek, który rozpętał II wojnę światową

Na temat II wojny światowej, III Rzeszy Niemieckiej i jej przywódców napisano i powiedziano już wiele. Każdy z nas kojarzy nazwisko Hitler czy Himmler, ludzi, którzy w dziejach ludzkości zapisali jedną z najczarniejszych kart. Sami jednak niebyli w stanie stworzyć „imperium zła”, którym zarządzali. Potrzebowali do tego wiernych i bezwzględnych żołnierzy, jednym z nich był człowiek, który na rozkaz Himmlera rozpętał II wojnę światową.

I wcale nie chodzi tu o znanego z komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową” Franka Dolasa, a o Alfreda Naujocksa, którego wspominani przełożeni nazywali desperatem i łotrem.

Napisania biografii niemieckiego mordercy, który rozpętał II wojnę światową podjął się Florian Altenhoner. Ten niemiecki historyk doktorat uzyskał na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Współpracuje jako niezależny ekspert z Sachsenhausen Memorial, Deutsches Hygiene – Museum w Dreźnie, magazynem „Spiegiel” i innymi mediami. Altenhoner opisuje życie na podstawie dostępnych dokumentów i relacji bez jakichkolwiek upiększeń. Określa go mianem jednego z największych zbrodniarzy wojennych.

Kim był Naujocks i czemu nazwano go tym, który rozpętał II wojnę światową?  Był jednym z najbardziej bezwzględnych i przebiegłych nazistów, rozkazy wykonywał bez mrugnięcia okiem. To on zorganizował akcję pozorowanego ataku na radiostację w Gliwicach 31 sierpnia 1939 r. Zdarzenie to posłużyło jako pretekst do napaści Niemiec na Polskę. Również w późniejszym okresie brał udział w podobnych akcjach, w swoim morderczym fachu był perfekcjonistą. Po wojnie określał się mianem „niemieckiego Jamesa Bonda”, za swoje zbrodnie nie został osądzony. Zmarł w 1966 roku.

Florian Altenhoner opisuje losy Najocksa w profesjonalny sposób. Wiele faktów przedstawionych w książce po raz pierwszy wyszło na światło dzienne. Dzięki biografii niemieckiego „desperado i łotra” poznajemy również historię formowania się zbrodniczych organizacji niemieckich takich jak SD i SS. Autor prezentuje również aspekt historyczny i psychologiczny kształtujący młodych nazistów, bezwzględnych morderców. Opisuje kulisy działania agentów SD, pokazuje, jak Naujocks wprowadzał zamęt w szeregach organizacji działających przeciwko nazistom. Pośrednio ukazuje również, jak możliwe stało się, by narodowy socjalizm funkcjonował tak sprawnie, tak długo.

Altenhoner określa Najocksa mianem zabójcy, fałszerza i szpiega. Książka „Człowiek, który rozpętał II wojną światową” to lektura skierowana nie tylko dla pasjonatów historii. Życiorys opisywanej postaci to nie lada gratka dla fanów kryminałów i powieści szpiegowskich. Bo chociaż Najocks to przede wszystkim morderca i bandyta, to był również „niemieckim agentem do zadań specjalnych”. Całości smaku nadaje fakt, że życiorys opisywanej postaci nie jest fikcją literacką, a biografią znakomicie udokumentowaną i ciekawie opisaną przez autora.

Wydawnictwo Replika

Ocena recenzenta: 5/6

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*