Decyzja zapadła. Powstanie film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim!

Żołnierz Armii Krajowej, ochotnik do Auschwitz. Dzięki niemu świat dowiedział się o bestialstwie, jakie nazistowskie Niemcy zgotowały Polakom, Żydom i innym nacjom w największym niemieckim obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich. Po wojnie komuniści skazali go na śmierć, ale pamięć o odwadze rtm. Pileckiego przetrwała i musi być przekazywana kolejnym pokoleniom.

W minionym tygodniu Polska Fundacja Narodowa podpisała umowę, dzięki której nakręcony zostanie historyczny film o Witoldzie Pileckim. Realizacją filmu zajmie się reżyser Leszek Wosiewicz, wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem produkcji filmowej o rtm. Witoldzie Pileckim jest ukazanie nie tylko biografii jednego z najważniejszych bohaterów historii Polski XX wieku, ale i oddanie ducha patriotyzmu wśród Polaków żyjących w tamtych ciężkich czasach. Po drugie film ma przedstawić prawdę historyczną o żołnierzach wyklętych, która na przestrzeni lat była zakłamywana zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Niewątpliwie jest to film, który powinni zobaczyć nie tylko uczniowie polskich szkół, ale tak naprawdę każdy Polak. Historia rtm. Pileckiego pokazuje, że możemy być dumni z tego ze jesteśmy Polakami dumni z tego, że był ktoś taki jak on. On nie tylko w sposób bohaterski starał się pokazać prawdę o Holokauście, ale walczył także w czasie drugiej okupacji – sowieckiej i w tej walce oddał swoje życie – skomentował prezes PFN, Pan Filip Rdesiński.

W planach Polska Fundacja Narodowa ma jeszcze kilka projektów związanych z upamiętnianiem wydarzeń II wojny światowej. Między innymi planowana jest wystawa w Grecji, której tematem przewodnim będą Polacy ratujący Żydów.

Źródło: wpolityce.pl

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*