Dzięki amerykanom Enigma trafi do Muzeum Historii Polski

12 września Muzeum Historii Polski podpisało z amerykańską firmą Prescient list intencyjny o współpracy. Wsparcie finansowe jakiego udzielą amerykanie naszej placówce muzealnej, w pierwszej kolejności pozwoli sfinansować zakup unikatowego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy.

Prezes firmy Prescient Satyen Patel spotkał się z dyrektorem Muzeum Historii Polski w swojej siedzibie w Krakowie, czego efektem było podpisanie listu intencyjnego o współpracy. Egzemplarz Enigmy, który ma trafić do muzeum został wyprodukowany na początku lat 30. XX wieku. Jest to jedna z pierwszych maszyn, które trafiły na wyposażenie armii niemieckiej.  Jest w doskonałym stanie, chociaż widać, że urządzenie było intensywnie wykorzystywane do działań.  Ten niecodzienny eksponat będzie można oglądać po otwarciu stałej siedziby muzeum, które ma nastąpić w 2021 roku.

Zakup jest ważny dla naszej historii, gdyż to Polacy jako pierwsi złamali wczesną wersję tej niemożliwej do rozszyfrowania maszyny. Dokonał tego w 1932 roku polski matematyk i pracownik Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego, Marian Rejewski. W późniejszych działaniach pomagali mu dwaj inni wybitni matematycy, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To dzięki ich pracom udało się w czasie wojny złamać aliantom ulepszoną wersję Enigmy.

Andrzej Włusek 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*