Andrzej Selenta, Gdy spełniają się marzenia. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na księżyc
To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości – mówiąc te słowa, Neil Armstrong rzeczywiście miał rację. Sukces misji księżycowych był możliwy przede wszystkim dzięki ogromnemu wkładowi geniuszu inżynierskiego naukowców pracujących na zlecenie NASA. Ich praca przysłużyła się nie tylko sukcesom misji, ale również postępowi całej ludzkości. Jednym z obecnie mniej znanych naukowców mających swój wkład w ten wielki projekt był Mieczysław Bekker – Polak, którego życie i dorobek opisuje książka: Gdy spełniają się marzenia. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc.
O autorze
Autor publikacji, dr inż. Andrzej Selenta, ukończył studia na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej w 1975 roku. W 1985 roku obronił doktorat z zakresu Mechaniki Gruntów.
Od lat gromadził dokumenty i archiwalia związane z Mieczysławem Bekkerem i to ta postać stanowiła centrum jego zainteresowań naukowych w ostatnich latach. Jest jednym z nielicznych badaczy próbujących rozsławić postać tego wybitnego naukowca.
Cel publikacji
Cel publikacji to przedstawienie życiorysu oraz dorobku naukowego Mieczysława Bekkera, który mimo że mało znany w Polsce, jest jednym z najwybitniejszych naukowców mających wkład w misje kosmiczne zakończone lądowaniem człowieka na Księżycu.
Jego zasługi można porównać do Wernera von Brauna – niemieckiego uczonego, który po wojnie przeszedł na stronę Amerykanów i prowadził program lotów kosmicznych. Gdyby nie von Braun, Amerykanie z pewnością nie mogliby dotrzeć na Księżyc. Gdyby nie Bekker, nie byliby w stanie poruszać się po jego powierzchni na większe odległości oraz byliby znacznie bardziej ograniczeni w ilości pobranych próbek skalnych ze srebrnego globu.
Kolejny istotny fakt stanowi przybliżenie czytelnikowi tła omawianych wydarzeń. Należy nie zapominać, że w tamtym czasie toczyła się zaciekła rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Związkiem Radzieckim. Rywalizacja ta podczas toczącej się zimnej wojny dotyczyła również wyścigu w przestrzeń kosmiczną.
Sowieci z początku zyskali znaczną przewagę – jako pierwsi umieścili na orbicie sztucznego satelitę – Sputnik 1, oraz mieli pierwszeństwo w wystrzeleniu człowieka w kosmos.
Stąd rząd amerykański nie szczędził środków, aby nie tylko dogonić ZSRR, ale go wyprzedzić i zostawić w tym wyścigu daleko w tyle. Oczywistym było, że w tym celu należy osiągnąć to, o czym człowiek do tej pory tylko marzył. Zdobyć Księżyc.
Gdy spełniają się marzenia – struktura
Omawianą książkę skierowano do szerokiego grona odbiorców. Napisano ją zrozumiałym językiem dla przeciętnego czytelnika. Publikacja jest podzielona na kilka rozdziałów wraz z zakończeniem.
Pierwsze rozdziały opowiadają o młodości Mieczysława Bekkera. Następnie autor opisuje jego dzieje podczas kampanii wrześniowej i opuszczenie Polski. Kolejne rozdziały opisują pracę Bekkera dla General Motors – podwykonawcy NASA i jego dorobek naukowy.
Bekker, zazwyczaj kryjący się w cieniu, pozostawił po sobie ogromną spuściznę naukową. Jeszcze w Polsce, jako młodzieniec, miał smykałkę do techniki, projektowania i ulepszania różnego rodzaju maszyn. Swoje talenty miał też okazję zaprezentować w wojsku. Następnie po osiedleniu się za Oceanem, pracował dla największych światowych koncernów.
Gdy spełniają się marzenia – ocena
Warsztat naukowy książki Gdy spełniają się marzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Autor skorzystał zarówno z opracowań, jak i nigdy dotąd nie publikowanych materiałów archiwalnych. Praca stanowi spójną monografię na temat życia i dorobku Mieczysława Bekkera.
Jest także jedną z bardzo nielicznych prac na jego temat. W związku z tym, z pewnością jest odkrywcza. Można ją polecić każdemu zainteresowanemu wkładem Polaków w misje kosmiczne. Książka przedstawia zapomniane dzisiaj fakty o tym, że i my Polacy posiadamy wybitnych naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju ludzkości.
Samą książkę czyta się lekko. Język narracji jest bardzo przystępny. Do tego sama publikacja jest wzbogacona o liczne zdjęcia. ilustracje i rysunki techniczne. Z pewnością mogę ją polecić wszystkim zainteresowanym tą tematyką.
Wydawnictwo Naukowe PWN
Ocena recenzenta: 6/6
Grzegorz Gomułka