Kości żołnierzy radzieckich odnalezione w powiecie sanockim

Podczas prac ziemnych prowadzonych w wsi Pielnia (pow. sanock, woj. podkarpackie) budowlańcy odkryli kości ludzkie, wstępnie zidentyfikowane, jako powojenne szczątki żołnierzy radzieckich. Obecnie trwa procedura ekshumacyjna i poszukiwania miejsca godnego spoczynku.

W trakcie prac ziemnych, prowadzonych podczas budowy oświetlenia na działce przylegającej do cmentarza we wsi Pielnia w województwie podkarpackim, ekipa prowadząca prace natknęła się na kości ludzkie. Po zawiadomieniu przez inwestora– w tym przypadku organy samorządu gminnego– Policji i prokuratury, kości te zidentyfikowano, jako pochodzące z okresu powojennego. Po wstępnych oględzinach przedmiotów metalowych odnalezionych przy zwłokach, stwierdzono, iż najprawdopodobniej szczątki te to dwaj żołnierze radzieccy, których datę śmierci, a także szereg innych szczegółów da się określić dopiero po ekshumacji. Obecnie trwa procedura, która do niej właśnie prowadzi.  Obejmuje ona uzyskanie zgód, między innymi właściciela działki, urzędu wojewódzkiego, na terenie którego dokonano ujawnienia szczątków i zarządcy cmentarza, na którym miałyby spocząć po ponownym pochówku oraz Instytutu Pamięci Narodowej, który też koordynuje prace z nią związane.

Obecnie procedura trwa a prace ziemne na tamtym terenie zostały wstrzymane do jej zakończenia. W związku z tym nie do końca wiadomym jest jeszcze, kto powinien zająć się odpowiednim zabezpieczeniem kości żołnierzy oraz kto poprowadzi ewentualne badania archeologiczne w tej okolicy.

Co ciekawe, według opowieści najstarszych mieszkańców wsi, szczątki te odkryto na terenie starego cmentarza grekokatolickiego, którego granice przebiegały nieco inaczej niż obecne granice cmentarza rzymskokatolickiego.

Źródło: korsosanockie.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*