Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym z powietrza nad terytorium Gwatemali, opartym na nowoczesnej technologii Lidar, odkryto tysiące budowli wzniesionych przez cywilizację Majów, w tym piramidy, mury obronne i fundamenty domów.
Archeologiczne badania lotnicze nad północną Gwatemalą zaowocowały odkryciem ponad 60 000 nowych budowli z czasów cywilizacji Majów, w tym piramidy, groble, fundamenty i fortyfikacje obronne. Jest to przełomowe odkrycie, które dostarczyło archeologom tysiące nowych stanowisk archeologicznych do zbadania. Wyniki tych badań pozwolą naukowcom na dokładniejsze oszacowanie wielkości populacji Majów. Analiza dowodów na istnienie tej rozległej populacji wymagała od naukowców usunięcia lasu – przynajmniej wirtualnie. W nowym badaniu zastosowano technologię o nazwie Lidar, polegającą na wysyłaniu impulsów lasera na ziemię – w tym przypadku z samolotów – i mierzeniu długości fal, które odbijając się, tworzą szczegółowy trójwymiarowy obraz obiektów znajdujących się na powierzchni ziemi. To trochę jak sonar, którego nietoperze używają do polowania, z wyjątkiem tego, że zamiast dźwięku używa się fal świetlnych. „Lidar odwzorowuje topografię z taką precyzją, że prostokątne elementy – takie jak drogi, fundamenty i place – po prostu „wyskakują„, powiedział David Stuart, analityk z Uniwersytetu w Teksasie. Potwierdza to doświadczenie Toma Garrisona. On i jego koledzy prowadzili wykopaliska w północnej Gwatemali na stanowisku archeologicznym o nazwie El Zotz, od lat pieczołowicie mapując występujący w tym miejscu krajobraz. Badanie lidar ujawniło 30 – metrowy (9 – metrowy) mur obronny, którego zespół nigdy wcześniej nie zauważył.
Lidar został po raz pierwszy użyty w archeologii w 1985 r. w Kostaryce, ale dopiero w 2009 r., kiedy naukowcy wykorzystali go do zbadania terenu w Belize, dotarł do regionu zamieszkałego przez Majów. W wyniku przeprowadzonych badań lotniczych przeskanowano 810 mil kwadratowych (2100 kilometrów kwadratowych) na 10 oddzielnych obszarach w północnej Gwatemali, niektóre z nich wcześniej zostały zmapowane ręcznie, a pozostałe były w dużej mierze niezbadane. Znaleziono ponad 60 000 architektonicznych konstrukcji w kształcie kopca. Większość, jak powiedział Tom Garrison, to prawdopodobnie kamienne platformy, które podtrzymywały domy na słupach zamieszkiwane przez niezamożną warstwę Majów. Jednak w badaniach pojawiły się również budowle o cechach charakterystycznych dla piramid, grobli i umocnień obronnych.
W telewizji ukazał się materiał filmowy produkcji National Geographic zatytułowany „Lost Treasures of the Maya Snake Kings”, który prezentował niektóre z dokonanych znalezisk, w tym m. in. na siedmiopiętrowej piramidzie pokrytej roślinnością, która praktycznie wtapia się w dżunglę.
Źródło: livescience.com
Fot.: Courtesy Wild Blue Media/National Geographic
Zenon Purta