Pokaz filatelistyczny „760 lat Bytomia”

Jak wygląda najstarszy znaczek pocztowy na świecie, a jak zbiory filatelistów przedstawiające Bytom, Górny Śląsk, Jana Pawła II czy… przestrzenie kosmiczne? Zapraszamy na pokaz filatelistyczny „760 lat Bytomia” przygotowany przez bytomski Oddział Polskiego Związku Filatelistów, którego wernisaż odbędzie się 3 października (piątek) o godzinie 17.00 w Muzeum Górnośląskim.

Na pokaz składa się 13 różnorodnych kolekcji stworzonych przez filatelistów zrzeszonych w Okręgu Śląsko-Dąbrowskim PZF. Dwie z nich poświęcone są wyniesionemu w tym roku na ołtarze papieżowi Janowi Pawłowi II: „Wizyty Jana Pawła II w Polsce” oraz „Jan Paweł II na świecie”. Szeroko reprezentowana jest też tematyka bytomska i górnośląska, zresztą nie bez powodu – pokaz jest częścią obchodów 760-lecia miasta. Zwiedzający poznają najstarsze walory filatelistyczne związane z Bytomiem, a także zbiór poświęcony miastu, stworzony przez młodych bytomskich filatelistów. Ponadto będą mieli okazję zobaczyć kolekcje „Górny Śląsk”, „Powstania Śląskie” i „Pałace Ziemi Tarnogórskiej”. Co ciekawe, pojawi się też zbiór przedstawiający kosmos, nagrody z wystaw filatelistycznych, medale papieskie oraz plakaty z wystaw i pokazów filatelistycznych organizowanych w Bytomiu.

Podczas wernisażu na specjalnym stoisku pocztowym w holu muzeum dostępne będą spersonalizowane znaczki i kartki pocztowe oraz okolicznościowy datownik.

Wernisaż: 3 października (piątek), godz. 17.00

Czas trwania pokazu: 3–11 października

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa

Komisarze: Antoni Baron – Polski Związek Filatelistów Oddział Bytom, Maciej Droń – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

 03.10_Pokaz filatelistcyzny2

Fot. Fragment pocztówki wydanej z okazji pokazu / Okolicznościowy datownik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*