Polscy archeolodzy dokonali kolejnego przełomowego odkrycia na terenie Gwatemali. Pozwoli nam ono lepiej zrozumieć kulturę, religią a może nawet i społeczeństwo Majów.
Na terenie starożytnego miasta Majów w Nakum w Gwatemali, grupa badających ruiny polskich archeologów odkryła wykutą w skale komorę, która najprawdopodobniej pełniła rolę łaźni parowej. Choć jej wiek szacuje się na ok. 2, 5 tys. lat, odkrycie pozwala domniemywać, że pełniła ona rolę tylko higieniczną i rozrywkowa, ale mogła mieć także związek z kulturą i religią starożytnych Majów.
Mimo, iż na pozostałości komory natknięto się już niemal pięć lat temu, dopiero teraz zgłębiono jej prawdziwy charakter. Grata, którą początkowo uznano za grobowiec, okazała się łaźnią parową, które w kulturze Majów, miały olbrzymie znaczenie.
Ta konkretna składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich są dwa równoległe tunele, wydrążone w skale, które odprowadzały nadmiar wody. Następnie archeolodzy dokonali odsłonięcia schodów, którymi wchodziło się do właściwej łaźni, która sama w sobie jest wykutym w skale (w tym wypadku zboczu góry) pomieszczeniem na planie prostokąta. Najprawdopodobniej nad grotą łaźni wykonano drewnianą nadbudówkę.
Badania na stanowisku Nakum trwają nadal, co pozwala spodziewać się nowych odkryć, krok po kroku odsłaniających historią prekomumbijskiej Ameryki.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Piotr Kołodziejczyk Junior
Dawid Siuta