Skarb odnaleziony w lasach w Derbyshire

Setki monet odnaleziono w lesie w Derbyshire. Oficjalnie ogłoszono je skarbem. Monety pochodzą z epoki rzymskiej, a odkrycia dokonali dwaj mieszkańcy za pomocą wykrywacza metalu.

Derbyshire to hrabstwo leżące w środkowej Anglii. W tamtejszych lasach odkryto 260 monet. Znalezisko jest datowane na lata 194 – 378 i oficjalne uznane za skarb. Odkrycia dokonali dwaj mężczyźni: Thomas Dobson i Robbie Wilson, którzy przeczesywali tereny lasów za pomocą wykrywacza metali.

Pieniądze znajdowały się w bocznej części kurhanu, który pochodzi z epoki brązu. Skarb znajdował się około 60 centymetrów pod ziemią (2,5 stóp). Znalazcy zgłosili się z niecodziennym odkryciem do Alastair Willis, które odszukało oficera łącznikowego. Ten z kolei zidentyfikował skarb.

Jedna z odnalezionych monet była niklowaną monetą Denariusa, którą datuje się na panowanie cesarza Septimusa Severusa w 194 roku. Większość z artefaktów pochodzi jednak głównie z IV wieku naszej ery. Przez naukowców nazywane są dziś „nummus”. Jest to grupa monet pochodzących z lat 330 – 340 r., z kilkoma wcześniejszymi i późniejszymi okazami.

Nie jest jasne, czy odnalezione monety były ofiarą rytualną, pojedynczym depozytem, czy może były tam przechowywane przez dziesięciolecia. Zagadka ta wynika z faktu odnalezienia ich w tak nietypowym miejscu.

Źródło: derbyshiretimes.co.uk
Fot. Zdjęcie poglądowe

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*