3 mln obiektów udostępniono w bibliotece cyfrowej POLONA

3 mln obiektów udostępniono w grudniu 2019 r. w prowadzonej przez Bibliotekę Narodowa bibliotece cyfrowej POLONA. Milion z nich  to efekt projektu „Patrimonium”, realizowanego przez BN razem z Biblioteka Jagiellońską.

POLONA – to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Każdego dnia trafia do niej około 2 tys. nowych obiektów, a liczba wykonanych rocznie skanów i daje POLONIE drugie miejsce w Europie.

Poprzez bibliotekę cyfrowa POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości ( książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych ) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym. Wśród nich są m.in.: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej czy tez Nowy Testament z VIII w. – najstarszy rękopis pergaminowy oraz rękopis „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a także pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego ” Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?” .

Wszystko to zmienia projekt realizowany przez Bibliotekę Narodowa pod egida Ministerstwa Kultury. – Rozbudowaliśmy infrastrukturę cyfrowa, w tym na potrzeby projektu zakupiliśmy nowe urządzenia do długotrwałego, bezpiecznego przechowywania danych oraz ich masowej digitalizacji. Cyfrowe reprodukcje udostępniane w POLONIE to idealne odwzorowanie egzemplarzy fizycznych – wyjaśnił wicedyrektor Biblioteki Narodowej, Dominik Cieszkowski , odpowiedzialny za „Patrimonium” – projekt digitalizacji zbiorów polskiego piśmiennictwa.

W wyniku realizacji projektu zostało zdigitalizowanych milion obiektów, co zwiększa zasób biblioteki cyfrowej POLONA do 3 mln. Zbiory Cyfrowej Biblioteki Narodowej powiększą się także o 90 e – bookow, do pobrania w formacie EPUB i MOBI.

„Patrimonium” – jest to przewidziany na lata 2017 – 2020 projekt digitalizacyjny, którego głównym celem jest zapewnienie szerokiego i bezpłatnego dostępu do najcenniejszych i najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego dwóch największych bibliotek w Polsce – Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej.

To właśnie zbiory tych bibliotek, jak wskazuje nazwa projektu „dziedzictwo” , stanowią Narodowy Zasób Biblioteczny i podlegają szczególnej ochronie konserwatorskiej. POLONA to otwarcie magazynów i skarbców bibliotek dla każdego. Dzięki projektowi „Patrimonium” najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi, które zapewniają najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Część obiektów przed digitalizacja przeszła skomplikowany proces konserwatorski. Niektóre z nich, zniszczone i na co dzień niedostępne dla czytelników, zostały przywrócone do dawnej świetności. 

Wiele najcenniejszych obiektów piśmiennictwa, które przetrwały okres wojennej pożogi, znajduje się w rozsianych prywatnych zbiorach i antykwariatach na całym świecie m.in.: w Niemczech lub w Rosji.

Po zakupie 27 skanerów wielkoformatowych Biblioteka Narodowa stała się największym centrum digitalizacyjnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim oraz dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to największy projekt digitalizacyjny w kulturze.

Źródło: tygodnik.tvp.pl                                                                                          

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*